Możliwa awaria w mBanku. Klienci donoszą o problemach z płatnościami kartą

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Możliwa awaria w mBanku. Klienci donoszą o problemach z płatnościami kartą

Niektórzy klienci mBanku skarżą się na problemy techniczne dotyczące płatności kartą. Inni raportują, że płacenie telefonem przebiega całkowicie bezproblemowo. Trudno powiedzieć, jakie rozmiary przybrała awaria w mBanku. Warto jednak wspomnieć, że w ten weekend klienci na pewno będą czasowo odcięci od niektórych usług.

Poniedziałkowa awaria w mBanku według stanu wiedzy na godzinę 16:05 jest bardziej niż prawdopodobna

Poniedziałek to ten szczególny dzień, kiedy Polacy wracają do pracy i robią zaopatrzenie po niehandlowej niedzieli. Nie wszyscy mają jednak ku temu możliwość. Wygląda na to, że niektórzy klienci mBanku mają problem z dokonywaniem płatności kartą. System ma odrzucać im wszystkie próby finalizacji transakcji w ten sposób.

Co jednak ciekawe, ta konkretna awaria w mBanku najwyraźniej nie dotyczy wszystkich klientów. Część użytkowników Twittera przyznaje, że było w stanie w ten poniedziałek bez większego trudu zrobić zakupy. Wystarczyło skorzystać z płatności za pomocą bankowej aplikacji w telefonie. Możliwe więc, że nie mamy do czynienia z problemem na miarę zeszłorocznej awarii.

Można by zaryzykować stwierdzenie, że mamy do czynienia z raptem jednostkowymi przypadkami. Jest jednak pewne „ale”. Poniedziałkowa awaria w mBanku znajduje potwierdzenie w danych publikowanych przez serwisy zajmujące się gromadzeniem informacji o problemach z funkcjonowaniem serwisów poszczególnych banków. W okolicach godziny 15:00 odnotowano zauważalny skok tego typu zgłoszeń, dalece przekraczający typową średnią dla danego dnia. W momencie, gdy piszę te słowa wciąż mowa raczej o „dziesiątkach” przypadków, lecz ich liczba z każdą chwilą wydaje się błyskawicznie rosnąć.

Całkiem możliwe, że problemy skupiają się przede wszystkim w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Zielonej Górze. Nie twierdzimy więc, że usługi mBanku na pewno teraz nie działają. Jeśli jednak jesteś klientem mBanku, a świadczone przezeń usługi odmawiają współpracy, to spieszymy z wyjaśnieniem.

Kolejne przerwy w dostępie do usług spodziewane są w weekend. Tym razem chodzi o zaplanowane prace techniczne

Niezależnie od tego, jaką rzeczywistą skalę przybrała ta konkretna awaria w mBanku, należy wspomnieć, że w ten weekend klienci tej instytucji na pewno będą mieli problemy z dostępem do jej usług. Ogłosił to zresztą sam mBank. Mowa oczywiście o zaplanowanych na 17 i 18 czerwca pracach technicznych. Jak możemy wyczytać na stronie banku:

Stale chcemy dostarczać Wam usługi i rozwiązania najwyższej jakości. Z tego powodu musimy modernizować nasze systemy, dlatego w weekend z 17 na 18 czerwca br. przeprowadzimy przerwę techniczną.

W godzinach 2.00 – 8.30 nie zapłacisz kartą i nie wypłacisz gotówki z bankomatu. Za zakupy w internecie nie zapłacisz w godzinach 2.00 – 9.30. Pomiędzy godziną 2.00 – 9.30 nie zalogujesz się na swoje konto w internecie oraz w aplikacji mobilnej. W tym samym czasie nie złożysz żadnego wniosku. Podczas przerwy nie mamy wglądu w Twoje dane związane z bankiem, dlatego w tym czasie nie zrealizujesz żadnej operacji. Prosimy, wszystkie ważne przelewy zleć wcześniej. Jeśli masz plany na weekend, najlepiej wypłać gotówkę.

Jak ustrzec się przed tego typu sytuacjami? Finansowi konserwatyści z pewnością podpowiedzą, by na wszelki wypadek zaopatrzyć się w zapas gotówki. Jak jednak wspomniano, remedium na awarie może stanowić bankowość mobilna. Na planowe przerwy w dostępie do usług wiele to nie pomoże. Na szczęście mBank stara się tego typu prace przeprowadzać poza zwyczajowymi godzinami ludzkiej aktywności w ciągu dnia.