Problem dużej rotacji pracowniczej dotyczy wielu firm. Powodów takiego stanu rzeczy jest dużo, jednak zjawisko to bardzo często odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu i wizerunku firmy. Jednak rotacja może przyjmować różne oblicza, a także dotyczyć wielu procesów wymiany kadr w firmie. Jednym ze sposobów zdiagnozowania tego problemu jest profesjonalne badanie zagrożenia rotacją.
Badanie zagrożenia rotacją może być sposobem na prognozowanie odejścia pracownika z firmy
Na wstępie należy wspomnieć, że istnieje wiele typów rotacji pracowników w firmie. Do najważniejszych z nich należą:
- dobrowolna rotacja – dotyczy sytuacji, w których pracownicy sami decydują się na odejście z firmy,
- wymuszona rotacja – to pracodawca decyduje się na zwolnienie pracowników.
Rotacja jednak nie zawsze musi być niekorzystna dla firmy. W wielu wypadkach mamy do czynienia z tak zwaną rotacją pożądaną. Zachodzi ona np. wtedy, gdy zwolnieni zostają pracownicy, którzy nie wypełniają swoich obowiązków zawodowych w sposób należyty.
Aby w jakimś stopniu zaradzić niekorzystnemu zjawisku rotacji, warto zdecydować się na zamówienie specjalnego badania. Dzięki niemu przedsiębiorca może dowiedzieć się, czy konkretne grupy pracowników w firmie mogą być zagrożone odejściem z pracy. Przeprowadzanie badanie tego typu ma także inny cel – może być elementem prognozowania przyszłej zmiany pracy przez najbardziej pożądanych pracowników w firmie.
Dzięki przeprowadzeniu profesjonalnego badania poznasz także przyczyny odchodzenia pracowników z twojej firmy
Występowanie zjawiska negatywnej rotacji pracowniczej jest często trudne do uzasadnienia. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, dlaczego pracownicy opuszczają ich firmę. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Jednym z nich jest brak możliwości rozwoju zawodowego. W takim wypadku pracownicy często decydują się na odejście do konkurencyjnej firmy. Niskie wynagrodzenie oraz zły klimat, który panuje w przedsiębiorstwie to także jedne z ważniejszych powodów odchodzenia pracowników. Dodatkowo pracownicy, którzy odchodzą z firmy, często robią to, ponieważ mają dość złego zarządzania biznesem.
Badanie zagrożenia rotacją powinno być zamawiane szczególnie przez właścicieli tych firm, z których masowo odchodzą specjaliści. To właśnie odejście fachowców najbardziej niekorzystnie wpływa na kondycję przedsiębiorstwa, a zatrzymanie ich w firmie w obliczu niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej w Polsce staje się w dzisiejszych czasach priorytetem. Do bardzo niekorzystnych zjawisk możemy także zaliczyć dużą rotację członków zarządu i menedżerów, co często także w sposób znaczny hamuje rozwój firmy.