Trwa ten taki lepszy kwartał dla polskich przedsiębiorców. Eksperci wieszczą drgnięcie

Biznes Firma Dołącz do dyskusji
Trwa ten taki lepszy kwartał dla polskich przedsiębiorców. Eksperci wieszczą drgnięcie

Wg najnowszych danych z Barometru EFL na trzeci kwartał 2023 roku, sytuacja mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce nadal jest niepewna, ale pojawiają się pierwsze oznaki poprawy. Dane wskazują na stopniową stabilizację sprzedaży i płynności finansowej tych firm, choć główny wskaźnik – znajdujący się poniżej progu 50 punktów – sugeruje, że MŚP nadal nie widzą dużych szans na rozwój.

Droga do optymizmu

Główny indeks Barometru EFL na III kwartał br. wyniósł 48,1 punktu, z niewielkim wzrostem o 0,4 punktu w porównaniu z poprzednim kwartałem. To siódmy z rzędu kwartał, gdy indeks jest poniżej progu OR (50 punktów), sugerujący ograniczone warunki do rozwoju sektora MŚP.

W tym kontekście, zaskakuje fakt, że liczba przedsiębiorców oczekujących większych zamówień zwiększyła się z 1% w II kwartale do 13% w III kwartale. Taki skok oznacza, że pomimo niewielkiej poprawy w wskaźniku głównym, przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać pozytywne tendencje.

Poprawa płynności finansowej

Zgodnie z badaniem, liczba firm oczekujących poprawy płynności finansowej wzrosła z 1% w II kwartale do 11% w III kwartale. Jest to pozytywny sygnał, sugerujący, że firmy zaczynają stabilizować swoją sytuację finansową po okresie niepewności spowodowanej pandemią.

Jak wskazuje Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL, te pozytywne kierunki nie oznaczają jednak, że sektor MŚP jest już na pewno na drodze do pełnej stabilizacji. „Mniej przedsiębiorców potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki na bieżącą działalność, co może być dobrym sygnałem poprawy płynności finansowej. Jednak prawdziwym wskaźnikiem odbicia od dna będzie wzrost inwestycji. To one świadczą o tym, że firmy dobrze radzą sobie z prowadzeniem codziennego biznesu i mogą pozwolić sobie na inwestycje rozwijające ich działalność” – zauważa Woźniak.

Inwestycje na horyzoncie

Mimo poprawy w innych obszarach, odsetek firm planujących większe inwestycje wzrósł jedynie do 5%, co jest nadal niskim wynikiem. Wpływ na to ma fakt, że liczba przedsiębiorców spodziewających się zmniejszenia inwestycji wzrosła z 1% w II kwartale do 24% w III kwartale. Większość ankietowanych (70%) przewiduje utrzymanie dotychczasowego poziomu inwestycji.

Podsumowując, dane z Barometru EFL na trzeci kwartał 2023 roku wskazują, że sytuacja mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nadal jest niepewna, ale pojawiają się oznaki poprawy. Optymistyczną wiadomością jest zwiększenie liczby firm oczekujących większych zamówień i lepszej płynności finansowej. Jednak sektor MŚP nadal stoi przed wyzwaniem zwiększenia inwestycji, co jest kluczowym wskaźnikiem stabilności i rozwoju.