A jednak będzie można wynająć mieszkanie kupione na Bezpieczny Kredyt i nie stracić dopłat. Przynajmniej w niektórych sytuacjach

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
A jednak będzie można wynająć mieszkanie kupione na Bezpieczny Kredyt i nie stracić dopłat. Przynajmniej w niektórych sytuacjach

Osoby, które są zainteresowane wzięciem Bezpiecznego Kredytu, prawdopodobnie już dawno dokładnie przestudiowały warunki programu. Wbrew pozorom nie wszystko jest jednak jasne – i niektóre kwestie wciąż budzą wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło rozwiać część z nich, przy okazji ujawniając pewne luki w programie. Okazuje się na przykład, że w niektórych sytuacjach będzie można wynająć mieszkanie kupione na Bezpieczny Kredyt.

Będzie można wynająć mieszkanie kupione na Bezpieczny Kredyt. Przynajmniej w niektórych sytuacjach

Ustawa wprowadzająca Bezpieczny Kredyt wchodzi w życie 1 lipca. Część banków już teraz deklaruje, że na początku lipca będzie w stanie wprowadzić kredyt z dopłatą do swojej oferty. Od dawna znane są też warunki programu – w tym to, kiedy beneficjentom grozi utrata dopłat do Bezpiecznego Kredytu czy co z nadpłatami. Wiadomo już nawet, jak liczona będzie zdolność kredytowa dla Bezpiecznego Kredytu – i że dzięki nowelizacji rekomendacji S więcej osób będzie w stanie wziąć kredyt na wymarzoną nieruchomość.

Okazuje się jednak, że pewne kwestie nadal wzbudzają wątpliwości. Mowa chociażby o sytuacji, gdy dwie osoby – samodzielnie – sfinansują zakup mieszkania Bezpiecznym Kredytem, a następnie wezmą ślub. Czy możliwa jest wtedy sprzedaż jednej z nieruchomości lub chociaż jej wynajem, ale bez utraty dopłat? Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w odpowiedzi na pytanie zadane przez serwis eska.pl, potwierdziło, że w takiej sytuacji będzie można wynająć mieszkanie kupione na Bezpieczny Kredyt – i to bez utraty dopłat. To bardzo ważna wiadomość dla wielu osób, które obecnie zastanawiają się, czy zaciąganie kredytu z dopłatami od państwa to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy przyszły potencjalny (lub obecny) partner również chciałby takiego zakupu dokonać. Jednocześnie może to być ciekawa okazja dla osób, które żyją w związkach nieformalnych i planują ślub, ale jednocześnie chciałyby maksymalnie wykorzystać możliwości programu.

Czy środki z Bezpiecznego Kredytu można przeznaczyć na remont mieszkania?

MRiT odpowiedziało również na jeszcze jedno pytanie – związane z wydatkowaniem środków z Bezpiecznego Kredytu. Jak podkreśla ministerstwo, oprócz zakupu mieszkania czy domu, kredyt może zostać udzielony również na pokrycie wydatków związanych m.in. z budową domu jednorodzinnego (w tym z jego wykończeniem) czy na zakup działki pod budowę takiej nieruchomości. MRiT podkreśla przy tym, że ustawa nie określa natomiast celu, na jaki mogą zostać przeznaczone środki, w przypadku wyłącznie remontu czy wykończenia mieszkania.

Warto jednocześnie przypomnieć, że ministerstwo przygotowało specjalną listę najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi dotyczących programu – można się z nimi zapoznać na tej stronie.