Będzie można wystawiać e-fakturę i dostać szybciej zwrot VAT-u. Ale trudniej będzie wyłudzić zwrot podatku

Biznes Finanse Firma Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (51)
Będzie można wystawiać e-fakturę i dostać szybciej zwrot VAT-u. Ale trudniej będzie wyłudzić zwrot podatku

Ministerstwo Finansów chce od października testować z przedsiębiorcami e-fakturę. Na razie korzystanie z niej będzie dobrowolne. Podatnicy posługujący się e-fakturą, otrzymają zwrot VAT w ciągu 40, a nie jak reszta, 60 dni.

Wchodzi e-faktura

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje projektu zmian w ustawie VAT, wprowadzającego e-fakturę. Chętni będą mogli korzystać z tego rozwiązania od października. Od 2023 roku e-faktura ma być obowiązkowa. Do tego czasu w obiegu pozostanie faktura papierowa i elektroniczna. Ministerstwo Finansów podało w komunikacie, że rozłożenie w czasie wprowadzenia e-faktury, to postulat biznesu,  „który potrzebuje stworzenia ścieżki dojścia i odpowiedniego okresu przygotowawczego do wdrożenia e-faktury”.

Trudniej będzie wyłudzić zwrot podatku

„Stąd publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem przez 3 miesiące testować to rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych” informuje MF. Ministerstwo chce zachęcić przedsiębiorców do korzystania z tej formy faktury, skracając termin oczekiwania na zwrot VAT. Ma to być wygodna forma. Przewidziano jeden wzorzec. Taka standaryzacja, według MF, ułatwi księgowanie. Przy e-fakturach nie będzie potrzeby wydawania duplikatów. Taka faktura nie zniszczy się ani nie zaginie. Cały czas będzie dostępna w bazie danych ministerstwa. Wystawiający e-fakturę za pośrednictwem bazy ministerstwa ma pewność, że trafiła do kontrahenta.

Polska jest czwartym krajem w UE, które wprowadza e-fakturę. Wcześniej zrobiła to Hiszpania, Portugalia i Włochy. Ministerstwo Finansów liczy, że e-faktura pomoże wykrywać próby wyłudzenia Vat-u.

W ramach tego samego, co e-faktura projektu, wprowadzane są jeszcze inne zmiany, w ramach  pakietu Slim Vat 2. Zniknie obowiązek oznaczania duplikatów, a na fakturze korygującej, nie trzeba już będzie informować, że to korekta ani wskazywać jej powodu. Możliwe też będzie wcześniejsze wystawianie faktur. Zamiast obecnych 30, będzie to 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru czy wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.