Co sprawia, że rano chce nam się zwlec z łóżka i powędrować do pracy?

Praca Dołącz do dyskusji
Co sprawia, że rano chce nam się zwlec z łóżka i powędrować do pracy?

Benefity dla pracowników są bezgotówkowym dodatkiem do pensji. Z założenia maja one motywować i odpowiadać na potrzeby pracowników. Wachlarz możliwości jest całkiem szeroki, ale tak jak w wielu dziedzinach, tak i tu moda na pewne dodatki przemija. Co motywuje pracowników w 2023 roku? Przejrzałam opinie pracowników umieszczanie na forach, zapomnijcie o owocowych czwartkach.

Benefity dla pracowników

Trendy dotyczące benefitów pracowniczych podlegają nieustannej zmianie i w dużej mierze zależą od branży. Są jednak rozwiązania, które można uznać za dość uniwersalne. Wśród nich można wymienić m.in. prywatną opiekę medyczną, darmowe karnety na siłownię lub tzw. karty MultiSport albo dostęp do szkoleń i kursów. Powyższe pomysły wielu pracowników uznaje obecnie jednak za standard. Od pracodawcy oczekujemy coraz więcej.

Na czym zależy pracownikom w 2023 roku? Przede wszystkim na swobodzie. Wśród wielu propozycji zdecydowanie najczęściej pojawia się możliwość pracy zdalnej. Kolejną ważną kwestią jest elastyczny czas pracy, a prawdziwym marzeniem – zadaniowy czas pracy. Pracownicy w 2023 roku marzą także o dofinansowaniu dojazdów do pracy lub samochodzie służbowym.

Wśród wielu propozycji pojawia się także skrócony czas pracy w ramach pełnego etatu, np. do 7,5 godziny dziennie lub dodatkowy urlop. W kilku firmach można spotkać dodatkowe dni wolne w roku oferowane dla kobiet albo dodatkowy dzień wolny w miesiącu dla wszystkich, stanowiący dzień dla zdrowia mentalnego. Prawdziwym Świętym Graalem, który podobno oferują niektóre firmy, jest nielimitowany płatny urlop.

Benefity w pracy. Owocowe czwartki do standard

Ważnymi benefitami dla pracowników są te związane ze stroną finansową. Należą do nich: 13 pensja, preferencyjne pożyczki, premia z okazji urlopu, punkty lojalnościowe wymieniane na vouchery, dofinansowanie posiłków, dojazdów do pracy, czy pomoc finansowa na urządzenie home office, możliwość wypożyczenia sprzętu oraz finansowanie kursów i szkoleń niekoniecznie bezpośrednio związanych z pracą.

Jeśli mowa o dodatkach, to w niektórych firmach pracodawcy oferują pracownikom zajęcia jogi w ramach pracy oraz wsparcie psychologa, pakiet masażów i zabiegów fizjoterapeutycznych. Pewnym standardem dostępnym w biurze są już przekąski oraz kawa i herbata. Na dobre rozgościły się także owocowe czwartki. W dużych firmach pracodawcy oferują również dostęp do stołówki z domowym jedzeniem w niższej cenie. Dla pracowników ważne są również spotkania, imprezy i wspólne wyjścia integracyjne, które finansuje pracodawca.

Wszystkie powyższe pomysły wymieniane przez pracowników przeplatane były jednak pewną konkluzją. Najważniejszym benefitem w pracy jest odpowiednio wysoka pensja, za którą wszystko powyższe można kupić samemu.