Koniec z drinkiem przy ruletce i obowiązkową kwarantanną dla zaszczepionych. Jest nowe „covidowe” rozporządzenie

Prawo Zdrowie Dołącz do dyskusji (107)
Koniec z drinkiem przy ruletce i obowiązkową kwarantanną dla zaszczepionych. Jest nowe „covidowe” rozporządzenie

Dziś w nocy zmieniło się kilka zasad wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Najważniejsza zmiana brzmi: bez kwarantanny dla zaszczepionych po powrocie z zagranicy! Jest też kilka smaczków – na przykład ograniczenie pracy kasyn, które… nie będą już mogły serwować klientom napojów.

Bez kwarantanny dla zaszczepionych

Rozporządzenie Rady Ministrów pojawiło się w Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem. Większość jego zapisów zaczęła obowiązywać z automatu. Kluczowy wydaje się przepis rozszerzający grono osób, których przestanie dotyczyć obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski. A chodzi między innymi o „osoby zaszczepione przeciwko COVID-19”. Rozporządzenie precyzuje, że są to osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Czyli na przykład nasi wschodni sąsiedzi, zaszczepieni rosyjską szczepionką na koronawirusa, kwarantannę będą musieli odbyć. Przynajmniej do czasu aż Sputnik V zostanie dopuszczony przez Europejską Agencję Leków.

Rozporządzenie zwalnia też z kwarantanny między innymi uczniów, przedszkolaków i studentów przekraczających granicę w celu umożliwienia nauki. Podobnie z osobami prowadzącymi działalność naukową.

Kolejna istotna zmiana to powrót działalności leczniczej. Warunkiem jej podjęcia będzie negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed turnusem. Takie zaświadczenie pozwoli między innymi na skorzystanie z:

  • rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym w systemie stacjonarnym
  • turnusów leczniczych w podmiotach nadzorowanych przez MON
  • wyjazdów readaptacyjno-kondycyjnych
  • turnusów antystresowych

Jest też zmiana w kolejności szczepień. Do grupy „1” dodane zostały osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach dla osób w kryzysie bezdomności.

Na koniec najlepsze – zmiana w pracy w kasyn

Teraz czas na wisienkę na torcie w rządowym rozporządzeniu. Pamiętacie, że kasyna są otwarte od 12 lutego? I pomimo, że z rządu płynęły głosy o tym, że ta kontrowersyjna decyzja ma zostać zmieniona, to nic takiego się nie stało. Ale jednak Rada Ministrów postanowiła nieco przykrócić działalność hazardową. Ale tylko… w zakresie podawania posiłków i napojów. W najnowszym rozporządzeniu pojawił się zapis mówiący o tym, że kasyna i obiekty z automatami do gier hazardowych mogą działać „pod warunkiem zapewnienia, aby klienci nie spożywali napojów lub posiłków”. Jeśli więc rosyjska ruletka, to niestety „o suchym pysku”. Faktycznie jest to kwestia tak kluczowa, że potrzebny jest dla niej odrębny zapis w rozporządzeniu. Naprawdę mam coraz częściej wrażenie, że rząd publikując niektóre nowe zasady inspiruje się generatorem obostrzeń.