Są pieniądze dla firm na dostosowanie stanowisk pracy w warunkach epidemii i zakup odpowiedniego sprzętu. Niestety – tylko w jednym województwie

Finanse Firma dołącz do dyskusji (16) 14.08.2020
Są pieniądze dla firm na dostosowanie stanowisk pracy w warunkach epidemii i zakup odpowiedniego sprzętu. Niestety – tylko w jednym województwie

Edyta Wara-Wąsowska

Na barkach przedsiębiorców spoczął obowiązek dostosowania stanowisk pracy w warunkach epidemii. W przypadku niektórych firm koszty są naprawdę wysokie – a przecież wiele z nich i bez tego znajduje się w złej sytuacji finansowej. Dla przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego jest jednak dobra wiadomość – rusza specjalne dofinansowanie dla firm.

Bezzwrotne dofinansowanie dla firm na dostosowanie stanowisk pracy

Przedsiębiorcy z sektora MŚP w województwie warmińsko-mazurskim będą mogli od 18 sierpnia ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe.

Tym razem bezzwrotne dofinansowanie dla firm ma zostać przeznaczone na dostosowanie stanowisk pracy w warunkach epidemii koronawirusa. Wsparcie ma z założenia ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej w tym trudnym okresie – dzięki niemu firmy nie będą musiały z własnych środków dokonywać zakupów niezbędnych, by przestrzegać narzuconego reżimu sanitarnego.

Dofinansowanie dla firm na dostosowanie stanowisk pracy obejmuje zasadniczo dwa rodzaje wydatków:

  • wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, a także testy zdrowotne dla pracowników,
  • zakup sprzętu lub usług, które umożliwią zapewnienie ciągłości pracy i działalności podczas epidemii – czyli np. wszystko, co pozwoli na dostosowanie stanowisk do pracy zdalnej, sprzedaży wysyłkowej, zmiany sieci dystrybucji czy nawet – na przebranżowienie się.

Tym samym przedsiębiorcy mogą nie tylko mogą zdobyć dodatkowe środki finansowe, ale zyskają też możliwość zakupu wielu produktów, sprzętów i usług.

Podobnie jak w przypadku dotacji na kapitał obrotowy, przedsiębiorcy będą musieli wykazać spadek obrotów gospodarczych. W tym przypadku kryteria nie są jednak zbyt wygórowane – spadek będzie musiał wynosić co najmniej 25 procent w okresie wybranego miesiąca w 2020 r., począwszy od marca., oczywiście w porównaniu do poprzedzającego miesiąca lub analogicznego miesiąca z 2019 r.

Szczegółowe warunki naboru można znaleźć w regulaminie naboru.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie dla firm na dostosowanie stanowisk będą musieli najpierw przesłać go w wersji elektronicznej za pomocą funkcji „Wyślij wniosek” w Lokalnym Systemie Informatycznym. Następnie muszą wniosek wydrukować i razem z załącznikami złożyć go w wersji papierowej w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Dokładne informacje można znaleźć na tej stronie.

Program, który warto wprowadzić we wszystkich województwach

Nie ma wątpliwości, że dofinansowanie dla firm na dostosowanie stanowisk pracy w dobie epidemii koronawirusa powinno zostać wprowadzone we wszystkich województwach – najlepiej w formie odgórnego programu. Dzięki temu przedsiębiorcy ponieśliby znacznie mniejsze koszty i mogliby się skupić na ogólnej adaptacji do obecnej sytuacji.