Przedsiębiorcy z jednego z województw łatwiej otrzymają bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy. W dwóch innych zapowiedziano wstępne terminy naboru

Finanse Firma dołącz do dyskusji (99) 22.07.2020
Przedsiębiorcy z jednego z województw łatwiej otrzymają bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy. W dwóch innych zapowiedziano wstępne terminy naboru

Edyta Wara-Wąsowska

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego. Okazuje się, że marszałek postanowił przychylić się do próśb osób prowadzących firmy i złagodzić nieco warunki ubiegania się o dotację na kapitał obrotowy. Urzędy z innych województw informują z kolei, kiedy można spodziewać się ogłoszenia naboru wniosków o bezzwrotne dotacje.

Bezzwrotne dotacje dla małych firm: zmiana kryteriów naboru w zachodniopomorskim

Mikro- i mali przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego mieli – zgodnie z zapowiedziami  wykazać najwyższy spadek przychodów spośród przedsiębiorców ze wszystkich województw. Podczas gdy standardowo konieczne jest wykazanie spadku przychodów od 20 do 30 proc., tak firmy z województwa zachodniopomorskiego, by ubiegać się o bezzwrotne dotacje dla małych firm, miały wykazać aż 70-procentowy spadek przychodów.

Teraz okazuje się jednak, że marszałek województwa postanowił nieco złagodzić kryteria naboru. Aby otrzymać bezzwrotne dotacje dla firm w zachodnipomorskim przedsiębiorcy będą musieli ostatecznie wykazać 50-procentowy spadek przychodów. Wciąż dużo na tle innych województw – jednak dzięki temu z pomocy będzie mogło skorzystać więcej firm. Pozostał natomiast warunek, zgodnie z którym spadek przychodów należy liczyć uwzględniając sumę przychodów z trzech kolejnych miesięcy po 29 lutego 2020 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca z 2019 r.

Przedsiębiorcy, którzy będą ubiegać się o bezzwrotne dotacje dla małych firm w tym województwie muszą również pamiętać, że pobierając grant, zobowiązują się do utrzymania zatrudnienia w okresie finansowania.

Nabór ma rozpocząć się na początku sierpnia. Jednocześnie marszałek województwa zapowiada, że chce, by kolejne pieniądze trafiły do przedsiębiorców już jesienią. Celem kolejnego programu ma być dofinansowanie inwestycji.

Podkarpackie też szykuje się na sierpień

Bezzwrotne dotacje dla małych firm ruszą też w województwie podkarpackim. Przyznawaniem pieniędzy zajmie się Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. RARR ma opublikować warunki i terminy naboru w drugiej połowie lipca, sam nabór wniosków o bezzwrotne dotacje dla małych firm ma z kolei ruszyć na początku sierpnia. Z pomocy będą mogli skorzystać też samozatrudnieni.

Przedsiębiorcy będą musieli wykazać co najmniej 30-procentowy spadek przychodów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca 2019 r. Co istotne, ok. 30 proc. kwoty wszystkich środków przeznaczonych na dotację ma trafić do firm z branży turystycznej i okołoturystycznej – zadecydują kody PKD. Tym samym środków do podziału dla pozostałych przedsiębiorców jest mniej.

W Wielkopolsce na bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców też poczekają do sierpnia

Także przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego muszą jeszcze na chwilę uzbroić się w cierpliwość. Nabór wniosków (wyłącznie online) o dotacje na kapitał obrotowy będzie prowadzić Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy również będą musieli wykazać 30-procentowy spadek przychodów ze sprzedaży w dowolnym miesiącu po 1 marca 2020 (w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego z 2019). Nabór ma ruszyć na początku sierpnia.