15 lipca rusza nabór wniosków o dotację na kapitał obrotowy w kolejnym województwie. Przedsiębiorcy mają mało czasu na reakcję

Finanse Firma dołącz do dyskusji (57) 14.07.2020
15 lipca rusza nabór wniosków o dotację na kapitał obrotowy w kolejnym województwie. Przedsiębiorcy mają mało czasu na reakcję

Edyta Wara-Wąsowska

Bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców ruszają w kolejnym województwie. Już od jutra mikroprzedsiębiorcy i małe firmy z województwa lubelskiego będą mogły złożyć wniosek o dotację na kapitał obrotowy. 

Bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców w kolejnym województwie: tym razem lubelskie

Dotacja na kapitał obrotowy dla małych firm wystartowała już w województwach podlaskim, opolskim, dolnośląskim. Teraz do tego grona dołącza lubelskie.

W przypadku tego pierwszego nabór rozpocznie się już jutro (15 lipca) o godz. 10:00. W tym przypadku nie określono ostatecznego terminu nadsyłania wniosków. Urzędnicy zaznaczają, że nabór zostanie zamknięty, gdy wartość złożonych wniosków przekroczy 140 proc. alokacji środków na ten cel lub gdy wpłynie 5000 wniosków. Jak zawsze zatem zdecyduje kolejność i szybkość złożenia wniosku.

Co istotne, podobnie jak w przypadku przedsiębiorców z Dolnego Śląska (przynajmniej jeśli chodzi o drugi nabór) wniosek można wypełnić przed datą otwarcia naboru, czyli już dzisiaj. Wnioski należy składać za pośrednictwem tej strony. Przed wypełnieniem i wysłaniem wniosku konieczne będzie założenie konta firmowego – do tego z kolei potrzebny jest dostęp do ePUAP lub podpis elektroniczny.

Podobnie jak w większości województw, przedsiębiorcy z lubelskiego będą musieli wykazać spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w wybranym miesiącu po 1 marca 2020 r. (w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego z zeszłego roku). O pomoc mogą starać się firmy zarejestrowane na dzień 31 grudnia 2019 r., a wysokość dotacji będzie uzależniona od liczby pracowników zatrudnionych na pełen etat i tego, na jaki okres przedsiębiorca zadeklaruje utrzymanie działalności gospodarczej.

Więcej informacji (łącznie z instrukcją składania wniosku) można znaleźć na tej stronie.

Urzędy informują przedsiębiorców na kilka dni przed otwarciem naboru

Warto zwrócić uwagę na datę opublikowania komunikatu (9.07). Urząd dał przedsiębiorcom tylko kilka dni na przygotowanie się. Do wielu potencjalnie zainteresowanych taka informacja mogła nawet nie dotrzeć, a tym samym część firm potrzebujących wsparcia nie będzie miało nawet szansy na złożenie wniosku.

20 lipca to ważna data dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska, gdzie konieczne jest przeprowadzenie naboru po raz drugi (po anulowaniu pierwszego) muszą z kolei pamiętać, by do 19 lipca wypełnić wniosek, a następnie – do 22 – wysłać go. Warto jednak w praktyce złożyć wniosek jeszcze 20 lipca, tak, by mieć szansę na skorzystanie z pomocy. Nabory trwają zazwyczaj bardzo krótko i rzadko ich zamknięcie następuje w ostatecznym przewidzianym terminie.