Lidl, Biedronka i niektóre sklepy innych sieci otworzą się w niedzielę 6 marca. Ale tylko w określonych regionach

Zakupy Dołącz do dyskusji
Lidl, Biedronka i niektóre sklepy innych sieci otworzą się w niedzielę 6 marca. Ale tylko w określonych regionach

Przez granicę polsko-ukraińską cały czas napływają nowe fale uchodźców wojennych z Ukrainy – chociaż jest ich znacznie mniej, niż w poprzednich dniach. Zapotrzebowanie na podstawowe produkty żywnościowe, higieniczne czy rzeczy dla niemowląt wciąż utrzymuje się jednak na wysokim poziomie, zwłaszcza w miejscowościach położonych niedaleko granicy. Z tego względu m.in. Biedronka i Lidl otworzą się w niedzielę 6 marca. 

Biedronka i Lidl otworzą się w niedzielę 6 marca. A razem z nimi inne sklepy

Obecnie obowiązuje uszczelniony zakaz handlu w niedziele – sklepy nie mogą już zasłaniać się tym, że stały się „placówkami pocztowymi”. Niektóre sieci wprawdzie sondowały możliwość obejścia zakazu, jednak co do zasady największe sklepy nie otwierają się już w niedziele.

Ze względu na wyjątkową sytuację na granicy i napływ uchodźców wojennych z Ukrainy, rząd zdecydował się jednak na pewne poluzowanie zakazu. Już 27 lutego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła, że rząd pracuje nad odpowiednimi regulacjami prawnymi, umożliwiającymi otworzenie sklepów w niedziele w dwóch województwach: podkarpackim i lubelskim. Odpowiednich przepisów wprawdzie jeszcze nadal nie ma, jednak – jak twierdzi rzecznik rządu – ze względu na nadzwyczajną sytuację na granicy polsko-ukraińskiej otworzenie sklepów w niedziele jest możliwe „już dzisiaj”.

Jak podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl, na taki ruch zdecydowało się już kilka sieci – m.in. Biedronka i Lidl otworzą się w niedzielę 6 marca. Biedronka ma otworzyć wszystkie swoje sklepy w województwach podkarpackim i lubelskim, natomiast Lidl – kilkadziesiąt wybranych. Otworzą się również sklepy sieci Aldi (mają działać w godzinach 10:00-17:30). Otworzy się również Auchan, choć na razie dotyczy to jedynie trzech sklepów. Sieć zadeklarowała, że na parkingach sklepów sieci w Krasnem pod Rzeszowem oraz dwóch sklepów w Lublinie zorganizowano punkty, w których uchodźcy z Ukrainy mogą odpocząć, otrzymać posiłek i ciepłe napoje. Te sklepy zostaną również otwarte w najbliższą niedzielę.

Sklepy obniżają również ceny w przygranicznych sklepach

Warto również przypomnieć, że ze względu na sytuację na granicy część sieci handlowych zdecydowała się na obniżkę cen podstawowych produktów żywnościowych i higienicznych. Biedronka obniży ceny przy granicy m.in. na pieczywo, dania błyskawiczne, mleko, wodę źródlaną, parówki, kaszę, chusteczki, papier nawilżany, makaron czy olej. Niższe ceny mają obowiązywać do 13 marca.

Na obniżenie cen w sklepach znajdujących się w województwach podkarpackim i lubelskim zdecydowało się też Aldi. W części sklepów przygranicznych cena podstawowych produktów została obniżona również w Lidlu.