Biedronka objeżdża niedzielny zakaz handlu… dosłownie

Biznes Technologie Zakupy dołącz do dyskusji (41) 06.09.2018
Biedronka objeżdża niedzielny zakaz handlu… dosłownie

Paweł Mering

Najpopularniejsza sieć dyskontów w Polsce, która nieodłącznie kojarzy się z owadem w kropki, właśnie rozpoczęła testy nowego rozwiązania, wraz z producentem i właścicielem aplikacji Yanosik. 

Yanosik jest najpopularniejszym w Polsce komunikatorem dla kierowców. Mimo, że aplikacja oferuje wbudowaną nawigację, to głównym jej przeznaczeniem jest wzajemne informowanie się o występujących na drodze utrudnieniach, remontach, czy wypadkach. Najpopularniejszą jednak funkcją Yanosika jest możliwość zgłoszenia patrolu na drodze lub kontroli prędkości.

Nawigacja do… najbliższej Biedronki

Według doniesień źródłowego portalu, właściciel popularnego dyskontu potwierdza, że Biedronka już przeprowadziła pierwsze testy funkcji. Aplikacja Yanosik, dzięki współpracy, umożliwić ma nawigację do najbliższej Biedronki, jednocześnie informując, czy sklep jest otwarty. Taka możliwość spowoduje, że klienci będą wiedzieć jak daleko od ich lokalizacji znajduje się sklep – przykładowo – czynny w niedzielę niehandlową.

Testy trwały od maja do sierpnia bieżącego roku i objęły około 700 Biedronek w 12 regionach Polski. Mimo, że odbiór nowej usługi okazał się dosyć pozytywny, to Jeronimo Martins nie wydało na tę chwilę decyzji, czy taka funkcja zostanie.

Biedronka a zakaz handlu

Popularna sieć sklepów jest znana również ze swojej inteligentnej „batalii” z regulacjami prawnymi, zakazującymi handlu w niedziele. Biedronka, jako jeden z pierwszych dyskontów na rynku, zmienił godziny otwarcia w przededni niehandlowych niedziel, tak, aby sklep czynny był dłużej.

Trzeba przyznać, że jest to wzór na rynku, jeżeli chodzi o szybką reakcje na zmieniający się stan prawny. Tak też na wielu dworcach znajdują się placówki sklepów, które czynne są w każdą niedzielę. Ostatnio nawet Jeronimo Martins wygrało w sądzie, gdyż kontrolerzy usilnie chcieli uznać, że budynek byłego dworca PKS w Świeciu nie jest dworcem. Okazało się, że w myśl przepisów był.

Wystarczy się przejść w jeden z takich dni po otwartej placówce dużego sklepu aby zobaczyć, że zakaz handlu najlepiej napędza właśnie duże sieci, które wiedzą, jak postępować zgodnie z przepisami, a jednocześnie móc prowadzić handel. Korzystanie z rozwiązań technologicznych, jak umożliwienie nawigacji do sklepu jest – moim zdaniem – działaniem bardzo rozsądnym.

41 odpowiedzi na “Biedronka objeżdża niedzielny zakaz handlu… dosłownie”

 1. Gratulacje dla Twórców aplikacji, czy jak to Młodzież mawia – dla Twórców apki. Nawiązanie zastosowane w tym innowacyjnym rozwiązaniu softwerowym pozwala na wysnucie tezy, iż Inicjatorzy przedsięwzięcia z entuzjazmem zastosowali uniwersalną zasadę łączenia tradycji z nowoczesnością. Nic tak nie przyśpiesza biegu wydarzeń dziejowych, jak przekazywanie najważniejszych wartości – po prostu przyszłości. Piękna szlachetna idea została w ten sposób uwieczniona, można rzec, że nawet dwukrotnie, gdyż i pasażerowie najlepszego przewoźnika z czasów PRL – mają w tej historii nie mały udział.

 2. Gratulacje dla twórców apki za funkcjonalność, która na mapach Google funkcjonuje już od dawna i to za darmo i ze wszystkimi sklepami, barami i innymi punktami kulturalnym i usługowymi(oczywiście jeśli tylko właściciel sklepu uzupełnia odpowiednie dane), dodatkowo oferując możliwość sprawdzenia jak długo będziemy stać w kolejce….. :)

   • No nie do końca za darmo bo mi się na przykład udało uzbierać punkty na ekstra 100 GB miejsca na zdjęcia. Ale to fakt że mapy Google są obecnie w głównej mierze robione oddolnie.

 3. A czy nowa funkcja będzie informować, czy otwarta jest tylko jedna kasa i czy kolejka sięga do stoiska z nabiałem czy tylko do mrożonek?

  • I bardzo dobrze. Śpieszy się Wam gdzieś? Większość klientów przychodzi specjalnie w godzinach rozładunku towaru (świeże mięsa i te sprawy), a potem płacz, że jedna kasa i nikt nie otworzy kolejnej.

 4. sklepy, zwłaszcza supermarkety, powinny wprowadzać aplikacje które pozwalają na szybkie wyszukanie towaru w sklepie. Czasami trzeba szukać jednej rzeczy z 30 minut zanim się znajdzie. Przez to nawet można nie znaleźć tego czego szukasz i wychodzisz ze sklepu. Obsługi również nie można znaleźć (np. Castorama).

  • Niestety często jest to celowe ułożenie produktów. Bo jest szansa że tak krążąc pomiędzy półkami coś jeszcze sobie przypomnisz i kupisz więcej…

 5. a co w tym złego że Boedronka podjęla wspolprace z Yanosikiem? Czy skorzystam zobaczymy, ale z Yanosika korzystam bo sory po polskich drogach nie da sie jezdzic bez ostrzegacza

 6. Może to pierwszy krok do tego, żeby yanosik wypuścił apkęz nawigacją po sklepie :D To by dopiero był wynalazek! :D Z yanosika korzystam, więc i tę opcję z biedronką pewnie sprawdzę, przynajmniej trafiębez problemu do sklepu :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *