Już niedługo każda Biedronka otwarta w niedzielę? W realizacji tej idei pomoże Poczta Polska

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (1)
Już niedługo każda Biedronka otwarta w niedzielę? W realizacji tej idei pomoże Poczta Polska

Biedronka otwarta w niedziele niehandlowe – czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Wszystko dzięki współpracy z Pocztą Polską i faktem, że w przepisach o zakazie handlu znajduje się wyłączenie dotyczące placówek pocztowych.

Biedronka otwarta w niedzielę

Portal „money.pl” donosi, że Biedronka oficjalnie potwierdziła, iż we współpracy z Pocztą Polską realizuje projekt, którego skutkiem możliwa będzie Biedronka otwarta w niedziele niehandlowe. Z czego – przynajmniej teoretycznie i w perspektywie przyszłości – zmiany mogą dotknąć wielu sklepów. Kto wie, czy nawet nie większości.

O testach dotyczących możliwości zaoferowania usług pocztowych w sklepach sieci Biedronka najpierw doniósł źródłowemu portalowi jeden z czytelników, a następnie informację – w odpowiedzi na zapytanie – potwierdził sam właściciel Biedronki, czyli Jeronimo Martins Polska.

Pilotażowy sklep, w którym dostępne są usługi pocztowe, to ten znajdujący się przy ul. Skoroszewskiej 5B w Warszawie. Na pytanie, czy planowane jest uruchomienie – wzorem innych sieci handlowych – usług pocztowych w większej liczbie sklepów oraz w celu możliwości utrzymywania otwartych Biedronek w niedziele, sieć odpowiedziała, że:

[…] Biedronka zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa. Dokładnie wsłuchujemy się w zapotrzebowanie naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich potrzeb zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu. Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w zaledwie kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci. Testy są prowadzone wspólnie z doświadczonym partnerem, narodowym operatorem pocztowym, Pocztą Polską

Okazuje się więc, że tego rodzaju testy prowadzone będą – lub już są – w co najmniej kilku sklepach.

Omijanie przepisów?

Duże sieci handlowe z reguły oburzają się, gdy ktoś, opisując współpracę sklepów z podmiotami rynku pocztowego, mówi o „omijaniu prawa”. Jest to słuszne oburzenie, bo przepisy wprost umożliwiają prowadzenie takiej działalności. Jak bowiem stanowi art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni, ograniczenia nie obowiązują:

w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320) [tj. także placówkach agentów pocztowych – pośredników – w których można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej – red.]

Skoro zatem w danej placówce faktycznie można nadać (czy odebrać) przesyłkę – z czego klienci faktycznie korzystają – to trudno tutaj mówić o jakimś „naginaniu” prawa. Jak najbardziej popierać należy takie działania sieci handlowych, tym bardziej że jest to przez konsumentów pożądane.

Powyższa sytuacja nie podoba się związkowcom, na czele z NSZZ Solidarność, którzy, niemalże od momentu wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, próbują „dokręcać śrubę”. Pojawiły się także i takie postulaty, które uniemożliwiłyby prowadzenia handlu w placówkach, czy agencjach pocztowych.

Na szczęście – dla konsumentów – rządzący pozostają głusi na postulaty zaostrzenia zakazu handlu w niedziele i święta.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe/Biedronka.pl