Polacy nagminnie popełniają te 5 błędów, a one rujnują im sprzedaż każdej nieruchomości

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Polacy nagminnie popełniają te 5 błędów, a one rujnują im sprzedaż każdej nieruchomości

Sprzedający nieruchomość najczęściej tak bardzo koncentruje się na sposobach sprzedaży swojej nieruchomości, że w ogóle nie zauważa, że mogą pojawić się kwestie, które mu tę sprzedaż utrudnią. Są to często powody, które dla Sprzedającego wydają się nieistotne. Nie będziemy tu poruszać kwestii prawnych. Zajmiemy się bardziej miękkimi zagadnieniami i wymienimy błędy popełniane przez Sprzedających, które rujnują sprzedaż nieruchomości.

Błędy które rujnują sprzedaż nieruchomości

Jest kilka namiętnie popełnianych przez sprzedających błędów, które wydają im się nieistotne. Jednak powodują, że sprzedaż staje się prawie niemożliwa. Z czego konkretnie te błędy wynikają trudno jednoznacznie powiedzieć. Czasem z braku pomyślunku, czasem z niedbalstwa, a w niektórych przypadkach chodzi nawet o zbyt porywczy charakter sprzedającego i emocjonalne przywiązanie do nieruchomości. Sprzedaż nie jest aż tak łatwa, jak się powszechnie uważa. A tym bardziej gdy mamy do czynienia z rynkiem, w którym to Kupujący przebiera w ofertach, a nie walczy w kolejce chętnych do zakupu. Obecnie o braku zainteresowania ofertą może zdecydować nawet niezbyt miłe zachowanie Sprzedającego. Aczkolwiek przeglądając oferty na portalach sprzedażowych, błędów tych jest dużo więcej.

Niedbale przygotowane ogłoszenie

Ogłoszenie to pierwsze, z czym ma kontakt potencjalny kupiec. Jeśli jest przygotowane niedbale, nie ma zdjęć ani konkretnych informacji, a do tego cena jest co najmniej rynkowa, to szansa na przyciągnięcie klienta jest marna. Z drugiej jednak strony, jeśli zawiera w sobie najdrobniejsze szczegóły i jest niemal reklamą sprzętów AGD i RTV, to również może zabić wstępne zainteresowanie kupca. Warto wyważyć informacje o nieruchomości i zawierać takie, jakie są naprawdę istotne. Chaos w treści ogłoszenia również nie jest wskazany. Zatem ogłoszenie powinno zawierać konkretne, uporządkowane informacje i zdjęcia. Nie można wprowadzać kupującego w błąd i podawać nieprawdziwych informacji.

Zniszczone wyposażenie, brak wykończenia i bałagan

Jeśli chcemy sprzedać lokal lub dom, to zadbajmy o detale. Brakuje gdzieś listew podłogowych, odpadła w jednym miejscu sztukateria, czy może framugi są mocno uszkodzone? Może drewniane ogrodzenie wymaga odmalowania? Zadbaj o to. Takie drobne uszkodzenia powstające w wyniku zwykłego użytkowania często nie są dobrze widziane. Poza tym od razu rzucają się w oczy, a potencjalny Kupujący odniesie wrażenie, iż nieruchomość jest zaniedbana. Jeśli pierwsze wrażenie nie będzie dobre, to później raczej już lepiej nie będzie. Pokazując nieruchomość, zadbaj również o porządek. Porozrzucane klocki, pomazane okna, klejące podłogi,  stos brudnych naczyń w kuchni, czy niemiły zapach smażonej chwilę temu ryby z pewnością nie sprzyja szybkiej sprzedaży. Natomiast jeśli mówimy o gruntach, to zawsze warto wykosić dzikie trawy i krzewy, aby działka ładnie się prezentowała.

Niedomiar jest lepszy niż nadmiar

Pochowaj wszystko, co się da. Im mniej rzeczy na blatach, półkach, szafkach i podłogach tym lepiej. Nikt nie będzie Ci zaglądał do szaf, jednak ogrom prywatnych rzeczy porozrzucanych niedbale jest kiepski w odbiorze. Szczególnie warto pochować rzeczy dzieci, swoje bardzo osobiste i intymne, jak i rzeczy związane z wyznawaną religią. Oczywiście jakiś pojedynczy obrazek, zdjęcie, czy piłka nie zrobią Sprzedającemu krzywdy. Natomiast ich nadmiar może skutecznie odstraszyć kupca.

Zwierzęta nie zawsze są mile widziane

Jeśli posiadasz psa, kota lub jakieś inne zwierzę, które biega lub lata wolno po mieszkaniu, to zadbaj, aby w czasie oglądania nieruchomości pozostało zamknięte. Oczywiście to członek rodziny Sprzedającego, jednak to nie jest spotkanie, w którym powinien uczestniczyć. Będzie to dobre rozwiązanie zarówno dla zwierzaka jak i dla wszystkich obecnych. Nie wprowadzi zamieszania i nie wzbudzi niepokoju. Warto, aby wcześniej posprzątać kocią kuwetę i przewietrzyć, żeby ograniczyć przykre zapachy.

Podsumowanie

Sprzedaż jednym przychodzi bez problemu, drudzy niezbyt dobrze poruszają się w tym temacie. Sprzedaż mieszkania krok po kroku pod względem formalnym była opisywana w innym artykule. Czasem jednak lepiej powierzyć sprzedaż w ręce osób, którym przychodzi to łatwiej. Pozwoli to uniknąć całkiem niepotrzebnych nerwów. Zaoszczędzi również czasu. Kilka wyżej wskazanych elementów nie wyczerpuje jednak tematu. W praktyce pojawiają się jeszcze różne inne problemy, przed którymi stają ludzie próbujący sprzedać nieruchomości. Czasem wszystko robią poprawnie, ale propozycja ich ceny jest nie do przyjęcia. W takiej sytuacji już niewiele da się zrobić.