Urząd Skarbowy idzie z duchem czasu i będzie przyjmował płatności BLIK-iem

Finanse Podatki Dołącz do dyskusji
Urząd Skarbowy idzie z duchem czasu i będzie przyjmował płatności BLIK-iem

Krajowa Administracja Skarbowa ma ambitne plany na dalszą cyfryzację i rozwój usługi e-Urząd Skarbowy. Korzystanie z e-doręczeń i automatycznego generatora zaświadczeń to dopiero początek udogodnień. BLIK w e-Urzędzie Skarbowym pojawi się już w przyszłym roku, razem z usługą e-komornik oraz możliwością przeglądania swoich deklaracji i rozliczeń.

BLIK w e-Urzędzie Skarbowym stanowi kolejne istotne udogodnienie dla podatników

Cyfryzacja organów podatkowych w Polsce postępuje bardzo sprawnie. Sprawy wymagające niegdyś wyprawy do któregoś z Urzędów Skarbowych dzisiaj z powodzeniem można załatwić przez Internet. W przypadku osób z prostą sytuacją podatkową udało się nawet wyeliminować konieczność samodzielnego sporządzania zeznania podatkowego PIT. Wciąż jednak jest wiele do zrobienia. Tak przynajmniej uważa Krajowa Administracja Skarbowa i wciąż dąży do dalszych usprawnień.

Jak podaje portal Bankier.pl, szef KAS i wiceminister finansów Bartosz Zbaraszczuk chwali się usługami wprowadzanymi w tym roku w ramach platformy e-Urząd Skarbowy. Mowa przede wszystkim o doręczeniu elektronicznym, z którego korzysta już 60 tysięcy podatników. Wystarczy wyrazić zgodę i korespondencja trafia na konto podatnika na platformie. Kolejną nowość stanowi automatyczne generowanie zaświadczeń o dochodach lub przychodach oraz o niezaleganiu w podatkach, lub stwierdzające stan zaległości.

To jednak nie koniec. Zbaraszczuk już zapowiada kolejne udogodnienia, które mają zostać wprowadzone na platformę w przyszłym roku. Na szczególną uwagę zasługuje BLIK w e-Urzędzie Skarbowym. Mowa w końcu o systemie płatności mobilnych, który robi furorę w rodzimym ecommerce. Wielu Polaków nie wyobraża sobie już robienia zakupów bez BLIK-a. Tylko czy tego typu rozwiązanie można wdrożyć w realiach organów podatkowych?

Cyfryzacja administracji podatkowej w Polsce ułatwi życie także osobom, które wolą załatwiać swoje sprawy tradycyjnie

Patrząc na problem z czysto technicznego punktu widzenia, nic właściwie nie stoi na przeszkodzie. Z drugiej jednak strony, obecny kształt bankowości mobilnej w Polsce sprawia, że płacenie podatków przez Internet nie jest tak proste i intuicyjne jak robienie zwykłych przelewów. Platforma e-Urząd Skarbowy sama w sobie stanowi właściwie krok w stronę rozwiązania tych problemów.

Dzięki niej podatnik, zarówno zwykły obywatel, jak i przedsiębiorca, już teraz ma możliwość zapłaty swoich należności podatkowych. Korzyścią jest w tym przypadku automatyczne uzupełnianie wielu danych w przelewie. Korzystając z e-Urzędu Skarbowego, płacimy szybciej już teraz. Nie da się ukryć, że udostępnienie podatnikom dokonywania niezwykle popularnej metody płatności stanowiłoby rozwinięcie całej koncepcji.

BLIK w e-Urzędzie Skarbowym to nie wszystko. Krajowa Administracja Skarbowa ma także szereg innych planów na przyszły rok. Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiada:

W 2023 r. zostanie uruchomiona usługa dla komorników, czyli e-komornik, co pozwoli na automatyzację kontaktów administracji skarbowej z komornikami, będziemy mocno rozwijać usługi dla organizacji. Poza tym podatnicy uzyskają możliwość przeglądu deklaracji, uzyskają wzgląd do sald i rozliczeń (…)

Interesującą nowinkę stanowi także automatyczna wymiana danych pomiędzy KAS i ZUS. Myliłby się przy tym ten, kto uważa, że organy podatkowe zapomniały o podatnikach z jakichś powodów preferujących tradycyjne sposoby załatwiania swoich spraw. Zgodnie ze słowami Zbaraszczuka, że podatnicy będą mogli składać deklaracje podatkowe w dowolnym urzędzie skarbowym. W ten sam sposób uzyska także niektóre zaświadczenia. Oznacza to, że nie będzie musiał koniecznie udawać się do organu właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.