Nie płacisz rat za telefon w Plusie? Operator zablokuje Ci numer IMEI

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (512)
Nie płacisz rat za telefon w Plusie? Operator zablokuje Ci numer IMEI

Blokada IMEI telefonów ma być batem na niepłacących rat operatorowi Plus GSM.

Operatorzy komórkowi kuszą ludzi atrakcyjnymi ofertami abonamentowymi. Dodatkowo dostępne są także najnowsze i najlepsze telefony, których cena może odstraszać, ale gdy rozłoży się ją na raty, to często okazuje się, że mogą je nabyć także mniej zamożni. Niektórzy jednak rat nie spłacają, dlatego Plus nieoficjalnie uważa, że rozwiązaniem problemu może być blokada IMEI tych telefonów.

Zakup abonamentu i drogich, najnowszych modeli smartfonów w systemie ratalnym jest praktyką dość powszechnie stosowaną przez abonentów sieci GSM. Niestety sporo osób nie daje rady spłacać rat. Niektórzy robią to z premedytacją, szczególnie gdy abonament i raty są brane dzięki skradzionym lub podrobionym dokumentom.

W tym drugim przypadku raty telefonów spłacane są przez krótki okres lub wcale, a urządzenie sprzedawane jest na aukcjach lub w inny sposób w cenie nieco niższej niż oferowane przez najtańsze sklepy. Operatorzy tracą na procederze sporo, bo najnowszy flagowy smartfon kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Szukano rozwiązań na windykację niespłaconych rat. Podobno jest taka metoda i najprawdopodobniej operator Plus GSM już ją stosuje. Donosi o niej portal Telepolis. Chodzi o sytuację, w której osoba, która nabyła w komisie naprawianego w autoryzowanym serwisie smartfona Samsung Galaxy S7 Edge, niedługo cieszyła się swoim zakupem.

Po pewnym czasie urządzenie przestało łączyć się z siecią operatora i zostało wysłane do naprawy do serwisu. Okazało się, że to nie awaria sprzętu, tylko fakt, że to blokada IMEI dokonana przez operatora. Można było przypuszczać, że sprzęt pochodził z kradzieży, a jego poprzedni właściciel zgłosił sprawę do operatora, który zablokował numer IMEI, lecz okazało się, że to poprzedni właściciel sprzedał telefon i przestał spłacać raty. Urządzenie zostało zablokowane.

Jako że raty nie były spłacane, to właścicielem smartfona nadal był Plus GSM, dlatego mógł zablokować dostęp do swojej własności. Blokada IMEI jest skutecznym sposobem, który w podobnych sytuacjach nie był jeszcze do niedawna stosowany przez żadnego z operatorów. Teraz także nie ma informacji na temat tego, czy tego typu praktyki będą częściej stosowane przez Plus GSM i innych operatorów. Poczekamy na więcej doniesień tego typu i nie omieszkamy poinformować o tym naszych czytelników.