Jeśli chcesz trafić w niszę, pomyśl o tym zawodzie. Zarobki są więcej niż satysfakcjonujące

Praca Technologie Dołącz do dyskusji (22)
Jeśli chcesz trafić w niszę, pomyśl o tym zawodzie. Zarobki są więcej niż satysfakcjonujące

Jak wynika z raportu amerykańskiej firmy Forinet, na całym świecie brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Co więcej – aby była możliwa skuteczna ochrona krytycznych zasobów przedsiębiorstw, globalna liczba pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem musi wzrosnąć o 65 proc. W związku z wynikami raportu, sprawdzamy co zrobić, żeby zostać specjalistą od cyberbezpieczeństwa, a także na jakie zarobki można liczyć na tym stanowisku.

Raport „2022 Cybersecurity Skills Gap Report” – brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Wyniki wspomnianego raportu opierają się na globalnym badaniu w zakresie cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw.

Wychodzi na to, że luki kadrowe w tym zakresie są obecnie głównym problemem dla kierownictw firm. Ponadto 88 proc. firm posiadających zarząd stwierdziło, że zadaje on pytania dotyczące właśnie cyberbezpieczeństwa. Natomiast zarząd w 76 proc. przedsiębiorstw zalecił zwiększenie zatrudnienia w działach IT i bezpieczeństwa.

Badanie wykazało jeszcze kilka faktów, które zdecydowanie powinny skłaniać do wyboru tej ścieżki kariery.

  • W ośmiu na dziesięć badanych firmach miało miejsce przynajmniej jedno naruszenie, które można przypisać brakowi kwalifikacji lub wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony.
  • W związku z tym, że brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa, 64 proc. przedsiębiorstw doświadczyło naruszeń, które spowodowały utratę przychodów, wydatki związane z odzyskiwaniem danych i/lub grzywnę.
  • 91 proc. respondentów przyznało, że są skłonni zapłacić za to, aby pracownik uzyskał certyfikaty z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Kim jest specjalista od cyberbezpieczeństwa i jak nim zostać?

Jak wskazuje serwis „praca.pl”, do podstawowych obowiązków eksperta ds. cyberbezpieczeństwa, należy między innymi:

  • identyfikowanie luk w zabezpieczeniach, analiza ryzyka i wykrywanie ataków hakerskich czy innych incydentów,
  • ocena poziomu bezpieczeństwa, w aspekcie technicznym, ale też prawnym i etycznym,
  • planowanie i wdrażanie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa,

czy też

  • opracowywanie procedur awaryjnych, scenariuszy reakcji na atak.

Bez wątpienia to przyszłościowy zawód. W związku z tym, że brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa, nietrudno znaleźć też oferty zatrudnienia na tym stanowisku.

Pracodawcy wymagają od kandydatów przede wszystkim ukończonych studiów informatycznych lub na kierunku cyberbezpieczeństwo (np. podyplomowych). Drugą opcją jest posiadanie wykształcenia technicznego, uzupełnionego o kurs z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Ile zarabia specjalista od cyberbezpieczeństwa?

Na stanowisku specjalisty od cyberbezpieczeństwa można oczekiwać satysfakcjonujących zarobków. Ścieżka kariery pracowiczej również jest dość jasno określona.

Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków młodszego specjalisty ds. bezpieczeństwa informatycznego wynosi 5840 zł brutto, specjalisty 7730 zł, a 25% najlepiej opłacanych specjalistów otrzymuje ponad 10 330 zł brutto. Mediana dla pracownika z długoletnim doświadczeniem zawodowym – starszego specjalisty – to 10 950 zł. Z kolei miesięczne wynagrodzenie 25% osób na tym stanowisku wynosi ponad 15 210 zł.

Należy pamiętać, że praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa to ciągły rozwój. Ponadto stanowisko to często wymaga interwencji w niestandardowych godzinach. Wynika to z faktu, że w sieci wciąż pojawiają się nowe zagrożenia. Cyberprzestępcy z kolei znajdują coraz to sprytniejsze sposoby, by złamać zabezpieczenia i wykraść dane. No i, jak nietrudno się domyślić, ataki nie zawsze mają miejsce między ósmą a szesnastą.