Budda tworzy historię. Google zdradza, czego szukaliśmy w 2024 roku

Technologie Dołącz do dyskusji
Budda tworzy historię. Google zdradza, czego szukaliśmy w 2024 roku

Coraz więcej firm decyduje się na publikacje podsumowań z danego roku. Dane wyszukiwania w Google możemy sprawdzić od 2001 roku. Nie jest to zatem stosunkowa nowinka jak Spotify Wrapped i wszystkie inne „wrapped”, które pojawiły się po nim. Niemniej jednak Google nieustannie dostarcza nam garść ciekawych i użytecznych informacji. Sprawdźmy, co wyszukiwaliśmy najczęściej w 2024 roku.

Budda tworzy historię

Budda, czyli jeden z najpopularniejszych polskich twórców internetowych został zatrzymany w październiku. Zostały mu i jego wspólnikom postawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT i organizowania nielegalnych loterii w internecie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych haseł Buddy było „tworzenie historii” razem z widzami poprzez kolejne loterie, konkursy, akcje charytatywne. Co jednak łączy Buddę z najpopularniejszą wyszukiwarką świata?

Okazuje się, że był on najczęściej wyszukiwaną osobą w Polsce. Niewątpliwie przyczyniły się do tego październikowe wydarzenia, które dodatkowo spotęgowały jego popularność. Zaraz po nim, Julia Szeremeta – srebrna medalistka olimpijska w boksie. Podium zamyka prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także m. in. Hubert Hurkacz, Kamala Harris, czy Lamine Yamal – wschodząca, młoda gwiazda FC Barcelony.

Rok wyborczy

W kategorii „hasła zyskujące na popularności” doskonale widać, że 2024 rok był rokiem wyborczym. Co prawda pierwsze miejsce zajęło hasło „Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024”, to tuż za nim były „Wybory w USA”. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło także hasła „Wybory samorządowe 2024” i „Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego”. Igrzyska Olimpijskie znalazły się dopiero na 7. miejscu.

Na początku sierpnia odbyły się trzy, długo wyczekiwane koncerty Taylor Swift w Warszawie. Zatem nie bez powodu w kategorii „Koncerty” pierwsze miejsce zajmuje „Taylor Swift w Warszawie”. Wysoko jest też Imagine Dragons, Adele, Ed Sheeran, czy „Dawid Podsiadło w Chorzowie”.

Ile? Czy? Co to? Jak? Gdzie?

W podsumowaniu roku Google dostarcza nam również informacji o sprawach bieżących, co nas ciekawi, jak coś zrobić, czy ile coś kosztuje. Tak w kategorii „Ile…?” wygrało zapytanie „zarabia radny gminy”. Czyżby fala zainteresowania potencjalnym startem w wyborach samorządowych? Czy może raczej sprawdzenie, ile zarobi wybrany na radnego nasz przysłowiowy sąsiad lub znajomy? Były Igrzyska Olimpijskie, więc interesowała nas także liczba zdobytych medali przez Polskę.

„Co to jest arkusz BFG?” – najwięcej zapytań w kategorii „Co to jest?” dotyczyło jednego z dokumentów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Drugie miejsce zajął… azbest. Widać tutaj ewidentnie wpływ młodych, w końcu „azbest” wziął udział w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku.

W tym roku wydarzyło się wiele w związku z CPK – na początku roku internet aż huczał od tego tematu. Debaty, konferencje, zbiórka podpisów pod projektem, a część osób prawdopodobnie nawet nie wiedziała o co chodzi. Stąd w kategorii „Co to znaczy…?” wygrał CPK.

Polacy chętnie pytali także „Ile kosztuje zestaw Bambi” w restauracjach McDonalds’s, czy o cenę iPhone’a 16. Jeśli ktoś uważa, że „nic się dzieje”, to powinien spojrzeć na podsumowanie 2024 roku według wyszukiwarki Google – każdy rok przynosi nam coś nowego, niepowtarzalnego.