Ten rodzaj domów cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. I trudno się dziwić

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Ten rodzaj domów cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. I trudno się dziwić

Z badań wynika, że domy modułowe w Polsce stają się kluczowym elementem branży budowlanej. Sektor modułowy kontynuuje swoją ekspansję, wyznaczając tym samym nowe standardy w polskim budownictwie. Nowoczesne domy, które są budowane z materiałów prefabrykowanych, zyskują popularność pomimo tego, że sektor zmaga się z wysokimi kosztami materiałów i inwestycji. 

Budownictwo modułowe w Polsce bije rekordy pomimo wielu wyzwań, które stoją przed branżą budowlaną

Eksperci firmy badawczej Spectis w raporcie „Budownictwo modułowe w Polsce 2025-2030” szacują wartość rynku tego typu budownictwa w roku 2023 na 4,8 mld zł. Dodatkowo z szacunków wynika, że w roku 2024 wartość rynku wzrosła o 4 proc. i osiągnęła poziom 5,1 mld zł.

Raport mówi nam także o korzystnych prognozach dla branży budownictwa modułowego w Polsce. Eksperci zapewniają, że trend ten utrzyma się u nas m.in. ze względu na niedobór mieszkań, a także bardzo szeroki wybór technologii prefabrykacji tego typu budynków. Nie bez znaczenia jest także rosnący wzrost zainteresowania budownictwem modułowym wśród Polaków. Eksperci wskazują też na kluczową rolę rządu w promowaniu tego typu budynków w Polsce. O tym, jak ważna staje się branża budynków modułowych w naszym kraju, podkreślają eksperci Grupy Selena:

Dynamiczny trend budowlany niesie ze sobą szereg korzyści. Patrząc z szerszej perspektywy na budownictwo modułowe, warto podkreślić, że rozwiązuje ono szereg problemów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Dzięki prefabrykacji elementów budowlanych, czas potrzebny na budowę jest znacznie skrócony, co stwarza możliwość zmniejszenia kosztów budowy, pracy i zatrudnienia. Pozwala także na szybsze wprowadzenie na rynek obiektu gotowego do użytkowania.

Minusem domów modułowych jest m.in. konieczność zwracania szczególnej uwagi na proces ich uszczelnienia. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz utrzymania komfortowego środowiska wewnętrznego. Eksperci zachęcają, aby używać do tego celu profesjonalnych materiałów, co zwiększy komfort mieszkania w domu modułowym.

Jakie wyzwania przed branżą budownictwa modułowego?

Eksperci firmy badawczej Spectis zwracają jednak uwagę na szereg wyzwań, przed którymi stoi branża budownictwa modułowego i to pomimo tego, że osiąga ona obecnie rekordowe wyniki. Jednym z najbardziej widocznych na horyzoncie przeszkód dla branży jest przede wszystkim coraz gorsza sytuacja demograficzna naszego kraju. Negatywnie na rynek modułowy oddziaływać będą także rosnące ceny surowców i półproduktów budowlanych.