To ta funkcja bankowa jest najbardziej przydatna przy zakupach. Polscy konsumenci to potwierdzają

Finanse Zakupy Dołącz do dyskusji
To ta funkcja bankowa jest najbardziej przydatna przy zakupach. Polscy konsumenci to potwierdzają

Jeden z banków postanowił sprawdzić, jakie są zwyczaje zakupowe polskich konsumentów. Wyniki ankiety wyraźnie wskazują, że podczas zakupów zwracamy dużą uwagę na ceny i szukamy pod tym kątem najlepszych okazji. Przy zakupach i w zarządzaniu finansami pomagają nam też różne narzędzia bankowe. Najbardziej jednak cenimy cashback za zakupy, dzięki któremu możemy odzyskać część wydanych pieniędzy.

Nawet 83 proc. konsumentów najpierw porównuje ceny

Najnowsze badanie konsumentów przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 20-27 stycznia 2025 r. na zlecenie Santander Consumer Bank, a jego podsumowanie zostało opublikowane na stronie internetowej banku. W badaniu wzięło udział 1000 dorosłych Polaków korzystających z internetu.

Z badania wynika, że dla polskich konsumentów duże znaczenie przy zakupach ma porównanie cen produktu w różnych sklepach. Nawet 83 proc. z nich korzysta bowiem w tym celu z porównywarek cenowych w internecie:

  • 7 proc. robi to zawsze,
  • 30 proc. często,
  • 30 proc. czasami,
  • 16 proc. rzadko.

Najczęściej z porównywarek korzystają osoby o średnich dochodach wynoszących od 4000 do 4999 zł (90 proc.) oraz w przedziale 5000-5999 zł (92 proc.). Według banku pokazuje to, że „oszczędzanie stało się powszechną praktyką niezależnie od poziomu dochodów”.

Coraz częściej kupujemy rzeczy używane

Kolejnym sposobem polskich konsumentów na oszczędności są zakupy rzeczy używanych na rynku wtórnym. Aż 74 proc. badanych przynajmniej raz kupiło bowiem produkt z drugiej ręki. Wśród nich są głównie osoby młode w wieku 18-29 lat oraz w wieku średnim 40-49 lat. W obu tych grupach zakupy na rynku wtórnym robi nawet 80 proc. konsumentów. Znacznie częściej rzeczy używane kupują także kobiety (79 proc.) niż mężczyźni (69 proc.).

Co trzecia osoba rzeczy używane kupuje w second handach, ale 44 proc. robi to głównie online. Jak wynika też z badania, kupowanie na rynku wtórnym nie zależy od poziomu dochodów. Wpływa na to jednak miejsce zamieszkania, ponieważ po produkty z drugiej ręki sięgają znacznie częściej mieszkańcy wsi niż osoby z większych miast.

Cashback za zakupy to najbardziej pożądana przez konsumentów funkcja bankowa

W badaniu konsumenci wskazali również narzędzia bankowe, które są najbardziej przydatne i pożądane przy zakupach i zarządzaniu finansami. Najwięcej, bo aż 37 proc. badanych, wskazała cashback za zakupy, czyli usługę pozwalającą odzyskać część wydanych pieniędzy. Warto tutaj dodać, że częściej nazywana jest ona moneyback. Pod pojęciem cashback rozumiana jest bowiem głównie możliwość wypłacenia gotówki w sklepie przy okazji płacenia kartą za zakupy.

Cashback za zakupy, rozumiany jako moneyback, jest najbardziej popularny wśród osób młodych w wieku 18-29 lat oraz 30-39 lat (usługę tę wybrało 48 proc. respondentów z tej grupy). Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszy się natomiast wśród osób starszych powyżej 60 roku życia (22 proc.).

Pozostali konsumenci wskazali natomiast następujące funkcje bankowe przydatne przy zakupach i zarządzaniu finansami:

  • szczegółowa historia transakcji z opisem miejsca i celu zakupów (30 proc.),
  • przypomnienia o płatnościach i zarządzanie subskrypcjami (26 proc.),
  • automatyczna analiza wydatków i oszczędności (24 proc.),
  • inteligentne alerty o stanie konta (21 proc.),
  • limity kredytowe (12 proc.),
  • szybkie pożyczki (11 proc.),
  • finansowanie ekologicznych inwestycji (6 proc.).

Wyniki ankiety wskazują więc wyraźnie, że polscy konsumenci szukają przede wszystkim oszczędności. Cenią jednak także narzędzia bankowe, które pomagają im w codziennym zarządzaniu finansami i kontrolowaniu wydatków.