Ubezpieczenia OC dla kierowców będą jeszcze droższe! Ministerstwo Finansów podnosi sumy gwarancyjne

Moto dołącz do dyskusji (49) 26.09.2018
Ubezpieczenia OC dla kierowców będą jeszcze droższe! Ministerstwo Finansów podnosi sumy gwarancyjne

Paweł Mering

Ministerstwo Finansów, w oparciu o dyrektywę unijną, zaproponowało podniesienie sum gwarancyjnych, a Rząd tę propozycję przyjął. W rezultacie najprawdopodobniej poskutkuje to podniesieniem składek OC przez ubezpieczycieli. Cena OC w 2019 może wzrosnąć.

Cena OC w 2019 roku będzie wyższa

Suma gwarancyjna jest maksymalną wysokością szkody, za którą odpowiada finansowo ubezpieczyciel. Pułap ten wynosił 5 mln euro w przypadku szkód na osobach i 1 mln euro dla szkód na mieniu. Po zmianach, wartości te wynoszą odpowiednio 5,21 mln i 1,05 euro. O ile takie wysokie wartości mogą wydawać się absurdalne, to są przewidziane dla – przykładowo – poważnych w skutkach katastrof w ruchu lądowym.

O ile typowe zdarzenie drogowe nie niesie za sobą gigantycznej szkody, to katastrofa, w której liczba poszkodowanych osób i uszkodzonego mienia jest kolosalna, może spowodować dla ubezpieczającego duży problem. Sumy gwarancyjne mają niejako zabezpieczyć firmy ubezpieczeniowe przed obowiązkiem wypłaty odszkodowania powyżej pewnej granicy.

Warto dodać, że – jak donosi ekspert serwisu Ubea.pl – również średnia wysokość likwidowanej szkody sukcesywnie wzrasta.

O ile jeszcze w 2014 roku ten współczynnik utrzymywał się na poziomie 5841 zł, tak w 2017 roku wynosił już 6971 zł.

Powyższe może spowodować, że cena OC w 2019 roku (być może) będzie jeszcze wyższa.

Coraz droższe OC

Ceny OC na przestrzeni lat drastycznie wzrosły. Powoduje to sytuację, w której młodemu kierowcy nie opłaca się samemu ubezpieczać pojazdu, bo nierzadko niemal przewyższa to jego wartość. Przyczyn wzrostu cen składek OC można doszukiwać się na wielu płaszczyznach. Pierwszą kwestią jest wysyp kancelarii odszkodowawczych. Są one w stanie uzyskać wielokrotność kwoty, zaproponowanej pierwotnie przez ubezpieczyciela. Rośnie również liczba pojazdów, co nie idzie w parze z dynamiką rozwoju infrastruktury, co powoduje, że polskie drogi są wybitnie niebezpieczne.

Najczęściej jednak – jako przyczynę – podaje się wojnę cenową pomiędzy ubezpieczalniami. Rzekomo dochodzi do takich sytuacji, że składki, które wydają się dla klientów za wysokie, w praktyce okazują się zbyt niskie dla ubezpieczalni.  Powoli musimy zacząć się przyzwyczajać do tego, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku składek ZUS, ceny OC będą rosły nawet każdego roku.

49 odpowiedzi na “Ubezpieczenia OC dla kierowców będą jeszcze droższe! Ministerstwo Finansów podnosi sumy gwarancyjne”

  1. W tym roku miałem składkę najniższą od kiedy mam swoje auto, czyli od 7 lat. 350zł/rok (silnik 1.6 beznzyna, zawsze płaciłem koło 400-500). Chyba coś się tu nie zgadza… Trzeba się tylko wysilić i znaleźć najniższą, a nie godzić się na wszystko co zaproponuje aktualny ubezpieczyciel.

  2. 5,21mln € i 1,05€… za takie rzetelne artykuly cenie ten portal! Pomijajac fakt, ze ubezpieczenia na chwile obecna stanialy i tanieja nawet przy kontynuacji polisy na maksymalnych znizkach, a co bedzie w 2019 to trudno we wrzesniu wywrozyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *