Co zdrożało przez ostatnią dekadę? Owszem, mieszkania. Ale najbardziej… pietruszka

Zakupy dołącz do dyskusji (9) 20.09.2019
Co zdrożało przez ostatnią dekadę? Owszem, mieszkania. Ale najbardziej… pietruszka

Jerzy Wilczek

Przez ostatnie 10 lat polska gospodarka zmieniła się nie do poznania. Zarobki rosły w niesamowitym tempie i powoli zaczynają być „europejskie”. Ale chyba każdy poza politykami zdaje sobie sprawę, że gdy rosną zarobki, rośnie i inflacja. Jak bardzo? Przyjrzał się temu pewien ekspert. Wyszło, że coraz więcej kosztują nas mieszkania, ale najbardziej szokujące okazały się… ceny pietruszki.

Jak zmieniła się Polska pod względem cen od 2009 roku? Postanowił się temu przyjrzeć Bartosz Turek, ekspert HRE Investments.

Okazuje się, że przez dekadę bardzo poskoczyły ceny mieszkań, ale to chyba nie jest jakieś wielkie zaskoczenie. Za metr mieszkania w drugim kwartale 2019 r. musieliśmy zapłacić o 22 proc. więcej niż analogicznym okresie 2009. Wzrost owszem, spory, choć pewnie nawet mniejszy niż można się było spodziewać. Zapewne gdyby porównywać tylko nieruchomości z Warszawy czy Gdańska, to skok cen byłby znacznie wyraźniejszy.

Ceny pietruszki w górę o 300 proc.!

Zawrotną karierę medialną zrobiły w ostatnim czasie ceny pietruszki. I faktycznie, z analiz eksperta HRE Investments wynika, że zdrożała ona od 2019 r. aż o 300 procent!

Jednak powiedzmy sobie szczerze – od drogiej pietruszki raczej nikt nie zbankrutuje. Podobnie jak od cebuli, która zdrożała przez dekadę o 165 proc. czy herbaty (wzrost o 152 proc.).

Znacznie bardziej powinno nas niepokoić to, że wizyta u lekarza specjalisty jest dziś droższa o 77 proc.

Sporo zdrożało, co nie jest zresztą zaskoczeniem, masło – o 73 proc. O 38 proc. zdrożały bilety do kina, a o 25 proc. – benzyna 95.

W analizach Turka można znaleźć też kilka ciekawostek. Na przykład chleb zdrożał aż o 41 proc., ale bułki pszenne już tylko o 21 proc.

Ceny pietruszki w górę, ale mikrofalówki tanieją

Za dobrą informację można za to uznać, że piwo przez dekadę zdrożało zaledwie o 2 proc.

A czy są rzeczy, które w Polsce A.D. 2019 są tańsze niż w Polsce A.D. 2009?

Okazuje się, że są – choć zbyt wiele ich nie ma. I tak nieco staniało mleko, o 2 proc. Miłośnicy kuchenek mikrofalowych płacą dziś za takie przedmioty mniej o 5 proc.

Najwięcej potaniał natomiast cukier, bo aż o 13 proc.

Zestawienie jest więc na pewno ciekawe. Ale pewnie jeszcze będą takie dane z roku… 2029. Jeśli faktycznie czekają nas gigantyczne podwyżki płacy minimalnej, które narzuci rząd, to galopujące ceny pietruszki z lat 2009-2019 będziemy wspominać z rozrzewnieniem.