Biedronka melduje się wśród płacących najwyższe podatki, ale Lidl ją goni

Biznes Dołącz do dyskusji
Biedronka melduje się wśród płacących najwyższe podatki, ale Lidl ją goni

CIT, czyli podatek od dochodów osób prawnych. Oto lista podmiotów, które prowadząc działalność gospodarczą najszczodrzej zasiliły budżet państwa w 2021 roku. Wysoko w rankingu są spółki Skarbu Państwa, zagraniczne przedsiębiorstwa, jak również polscy kapitaliści. 

Politycy dobrej zmiany od lat chwalą się tym, że za ich rządów do budżetu państwa trafia więcej środków. Fakt ciągłego rozwoju oraz rozpędzonej koniunktury gospodarczej ma tu dla nich wyłącznie drugorzędne znaczenie. Choć w przypadku CIT-u wygląda to z roku na rok coraz lepiej, to dalej nie jest idealnie. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców każdego roku publikuje raporty, z treści których wynika, że zagraniczne podmioty unikają płacenia CIT w Polsce.

Niestety, ale ma to bezpośrednie przełożenie na polskich rodzimych przedsiębiorców. Ciężar płacenia krajowych podatków ponoszą wówczas małe i średnie krajowe firmy. Dlatego, gdy posiadamy już dane za miniony rok warto wskazać podmioty, które od płacenia CIT w Polsce nie uciekają, a dodatkowo w związku ze skalą prowadzonej działalności gospodarczej w znacznym stopniu zasilają krajowy budżet.

Kto zapłacił najwięcej z tytułu CIT w Polsce w 2021 roku?

Jak się okazuje polski CIT stoi dyskontami, telekomami i paliwowym monopolistą. Po raz kolejny bowiem na najwyższych stopniach zestawienia znalazły się: Orlen, P4 (właściciel marki Play), PGNiG oraz Biedronka. W pierwszej piątce znalazł się także Cyfrowy Polsat. Pierwsza piątka jest więc wyjątkowo zróżnicowana. Znalazły się w niej bowiem zarówno spółki Skarbu Państwa, spółki kapitałowe z zagranicznym kapitałem, jak również rodzimy potentat rynku telewizyjnego.

Pierwszy w zestawieniu Orlen z tytułu CIT wpłacił do budżetu państwa ponad 1,5 mld zł. To ponad dwa razy tyle, co piąty w rankingu Cyfrowy Polsat. Przy okazji corocznych raportów oraz publikacji rankingów głos postanowił zabrać jeden z najbardziej znanych polskich przedsiębiorców, twórca imperium InPostu, Rafał Brzoska. CEO InPost podkreślił, że w samym 2021 r. z tytułu podatku dochodowego jego spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 222 mln złotych.

Pełne zestawienie, aktualne na dzień 1 sierpnia 2022 r. znajdziecie w tym miejscu.