Co to jest najem okazjonalny i komu się opłaca?

Codzienne Nieruchomości Dołącz do dyskusji (103)
Co to jest najem okazjonalny i komu się opłaca?

Osoby wynajmujące mieszkania na czas określony lub nieokreślony mają możliwość podpisania różnych rodzajów umów, w zależności od tego, na czym zależy osobom szukającym lokum i właścicielom mieszkań. Jedną z takich form jest najem okazjonalny.

Najem okazjonalny, to forma wynajmu mieszkania, w której właściciel mieszkania lub domu jest skuteczniej chroniony przed działaniami wynajmującego, niż ma to miejsce w przypadku standardowej umowy.

Umowa najmu okazjonalnego powinna zostać zawarta w obecności notariusza.  Dodatkowo najemca musi wskazać inne mieszkanie, gdzie zamierza przebywać po opuszczeniu wynajmowanego okazjonalnie lokalu, które to miejsce jest poświadczone przez jego właściciela lub osobę mającą prawo do dysponowania nim. Taka umowa musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym przez wynajmującego lokal właściciela nie później niż 14 dni od podpisania jej. W innym przypadku całość traktowana jest jak zwykła umowa najmu lokalu i obowiązują tutaj zwykłe przepisy kodeksu cywilnego.

Umowa najmu okazjonalnego może być podpisana na okres nie dłuższy niż 10 lat. Po tym czasie można ją przedłużyć.

Zgodnie z wcześniejszym zapisem, umowa najmu okazjonalnego ma na celu większą ochronę praw właściciela mieszkania, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej umowy wynajmu lokalu mieszkalnego. Przy takiej formie umowy, lokator nie jest chroniony przed eksmisją i nie obowiązuje tu konieczność zapewnienia mu lokalu zastępczego. Dodatkowo nie obowiązuje okres ochronny, który przy standardowej umowie trwa od pierwszego listopada do trzydziestego pierwszego marca kolejnego roku. Nie są chronione także kobiety w ciąży i małoletni.

Aby po okresie, który obejmuje umowa najmu okazjonalnego, pozbyć się lokatora, właściciel powinien wręczyć mu pisemną prośbę o opuszczenie lokalu w terminie wyznaczonym umową. Najemca powinien uporać się z opuszczeniem mieszkania maksymalnie w 7 dni, licząc od daty otrzymania pisma. W przypadku odmowy lub innych przeszkód właściciel lokalu może przedłożyć wszystkie wcześniej wymienione dokumenty w sądzie, a ten powinien niezwłocznie zasądzić eksmisję.

Wynajmujący zyskuje na tego rodzaju umowie, gdyż dzięki niej właściciel może pobierać od niego jedynie te opłaty, które zostały ujęte w umowie.

W przypadku problemów z osobami wynajmującymi lokale, a także z właścicielami, którzy mimo zawartej umowy nie chcą się z niej wywiązać, warto zgłosić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią doradzą i pomogą nawet w najtrudniejszych sprawach.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com