Co to jest najem okazjonalny i komu się opłaca?

Codzienne Nieruchomości 27.04.2015
Co to jest najem okazjonalny i komu się opłaca?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Osoby wynajmujące mieszkania na czas określony lub nieokreślony mają możliwość podpisania różnych rodzajów umów, w zależności od tego, na czym zależy osobom szukającym lokum i właścicielom mieszkań. Jedną z takich form jest najem okazjonalny.

Najem okazjonalny, to forma wynajmu mieszkania, w której właściciel mieszkania lub domu jest skuteczniej chroniony przed działaniami wynajmującego, niż ma to miejsce w przypadku standardowej umowy.

Umowa najmu okazjonalnego powinna zostać zawarta w obecności notariusza.  Dodatkowo najemca musi wskazać inne mieszkanie, gdzie zamierza przebywać po opuszczeniu wynajmowanego okazjonalnie lokalu, które to miejsce jest poświadczone przez jego właściciela lub osobę mającą prawo do dysponowania nim. Taka umowa musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym przez wynajmującego lokal właściciela nie później niż 14 dni od podpisania jej. W innym przypadku całość traktowana jest jak zwykła umowa najmu lokalu i obowiązują tutaj zwykłe przepisy kodeksu cywilnego.

Umowa najmu okazjonalnego może być podpisana na okres nie dłuższy niż 10 lat. Po tym czasie można ją przedłużyć.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Zgodnie z wcześniejszym zapisem, umowa najmu okazjonalnego ma na celu większą ochronę praw właściciela mieszkania, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej umowy wynajmu lokalu mieszkalnego. Przy takiej formie umowy, lokator nie jest chroniony przed eksmisją i nie obowiązuje tu konieczność zapewnienia mu lokalu zastępczego. Dodatkowo nie obowiązuje okres ochronny, który przy standardowej umowie trwa od pierwszego listopada do trzydziestego pierwszego marca kolejnego roku. Nie są chronione także kobiety w ciąży i małoletni.

Aby po okresie, który obejmuje umowa najmu okazjonalnego, pozbyć się lokatora, właściciel powinien wręczyć mu pisemną prośbę o opuszczenie lokalu w terminie wyznaczonym umową. Najemca powinien uporać się z opuszczeniem mieszkania maksymalnie w 7 dni, licząc od daty otrzymania pisma. W przypadku odmowy lub innych przeszkód właściciel lokalu może przedłożyć wszystkie wcześniej wymienione dokumenty w sądzie, a ten powinien niezwłocznie zasądzić eksmisję.

Wynajmujący zyskuje na tego rodzaju umowie, gdyż dzięki niej właściciel może pobierać od niego jedynie te opłaty, które zostały ujęte w umowie.

W przypadku problemów z osobami wynajmującymi lokale, a także z właścicielami, którzy mimo zawartej umowy nie chcą się z niej wywiązać, warto zgłosić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią doradzą i pomogą nawet w najtrudniejszych sprawach.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com

5 odpowiedzi na “Co to jest najem okazjonalny i komu się opłaca?”

  1. Można wiedzieć, skąd autor powziął informację o istnieniu „poświadczonego notarialnie oświadczenia najemcy, w którym znajduje się zapis, że zgadza się on na opuszczenie lokalu wraz z zabraniem swoich rzeczy w terminie, który określono w umowie”? Z tego co mi wiadomo to jest to istotnie oświadczenie ale 1. Nie poświadczone notarialnie a w formie aktu notarialnego co jest zasadniczą różnicą 2. Jest to oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc a nie zgoda na opuszczenie lokalu. Całkiem spore różnice. Jeśli taki ma być poziom porad na bezprawniku to należy przemyśleć czy to nie wstyd pobierać za nie opłaty

  2. do ….! Dorównajcie wreszcie Europie i zmieńcie postkomunistyczne zwyczaje! Moje mieszkanie jest MOJE i robię z nim, co chcę. Jeżeli lokator nie chce się wynieść gdy skończy się umowa albo nie płaci czynszu itp., to mogę go wyrzucić NATYCHMIAST a nie biegać po prawnikach, sądach i czekać może rok albo dłużej na ich decyzje. Niech idzie, gdzie chce albo państwo mu coś zagwarantuje; nie jestem filantropem, by dawać komuś mieszkać w mieszkaniu, na które ciężko pracowałem całe życie , gdy obecny lokator sterczał pod budką z piwem! Mamy kapitalizm, szanujmy prawo własności. W krajach Unijnych wystarczy telefon i już się zajmą opornym lokatorem bez mojego udziału. Czy zawsze będą u nas pokutować „resztki komuny”?

    • W Polsce niestety twoje mieszkanie nie jest twoje tylko tego co mieszka. Znaczy się jest twoje czyli masz obowiązek regulować za nie wszystkie opłaty nawet jak wynajmujący tobie nie płaci za wyrzucić darmozjada nie możesz. Dobrze, że jest chociaż najem okazjonalny ale mogłoby to zostać dużo bardziej uproszczone. Po co jakieś informacje odnośnie tego gdzie dany lokator będzie mieszkał po wygaśnięciu czy zerwaniu umowy ? Komu to potrzebne ? Jak ktoś się decyduje na wynajem okazjonalny to zdaje sobie sprawę z tego, że po zerwaniu umowy zostaje bez mieszkania. Jeśli mu to nie odpowiada to nie podpisuje umowy na wynajem okazjonalny i tyle. Proste i jasne. Państwo Polskie traktuje ludzi jak dzieci. Do tego jeszcze obowiązek zgłoszenia US , że się wynajmuje bo inaczej umowa jest nieważna. US powinien mieć chyba inne metody ustalenia czy ktoś płaci podatki czy nie. Jakoś przy standardowym wynajmie nie ma obowiązku zgłaszania wynajmu. Czy nic się w tym kraju nie da uprościć maksymalnie. ?
      Poza tym teraz jest tak, że jak ktoś nie płaci za prąd gaz i inne media to właściciel nie może ich odciąć tylko ma dwa wyjścia albo finansować darmozjada albo się zadłużać. To samo dotyczy czynszu nie płaci a może mieszkać w zasadzie latami bo sprawy trwają latami.

  3. „…to forma wynajmu mieszkania, w której właściciel mieszkania lub domu jest skuteczniej chroniony przed działaniami wynajmującego… czy Szanowny Autor tego artykułu odróżnia wynajmującego od najemcy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *