Przerobienie piwnicy na przechowalnię wielu przedmiotów może skutkować wysokim mandatem

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Przerobienie piwnicy na przechowalnię wielu przedmiotów może skutkować wysokim mandatem

Piwnice – szczególnie te w blokach z wielkiej płyty – były od wielu lat wszechstronnie wykorzystywane przez lokatorów. Niektórzy przeprowadzają w nich regularne remonty np. rowerów lub po prostu majsterkują. Jednak piwnice to także miejsca, w których przechowujemy różne przedmioty. Nie wszyscy jednak wiedza o tym, że niektóre rzeczy, które są umieszczane w piwnicach, znajdują się tam nielegalnie.

Substancje łatwopalne lepiej wynieść z piwnicy, zanim zainteresuje się nimi nasz dzielnicowy

Przechowywanie dużej liczby przedmiotów w piwnicach często jest konieczne. Mieszkania w blokach (szczególnie tych budowanych w PRL-u) nie są zbyt przestronne, a co za tym idzie, nie jest możliwe trzymanie wielu rzeczy w mieszkaniu. Dlatego duża część osób woli gromadzić jakąś ilość przedmiotów w podziemiu. Jednak do przedmiotów, które nie mogą się tam znajdować, zaliczymy wszelkiego rodzaju substancje łatwopalne. Należą do nich przede wszystkim benzyna, ale także lakiery, farby, rozpuszczalniki, fajerwerki czy butle gazowe. Za przechowywanie substancji łatwopalnych grozi mandat nawet do 5 tys. zł. Może go wystawić policjant i strażak.

Lista przedmiotów, które nie mogą znajdować się w piwnicy jest dłuższa

Do przedmiotów, które nie mogą być przechowywane w piwnicach, możemy zaliczyć także sprzęt elektroniczny, który nie może znajdować się w podziemiu budynku ze względu na stwarzanie zagrożenia pożarowego dla mieszkańców. Sprzęty tego typu warto oddawać do specjalnych punktów skupu, do których należy np. PSZOK.

Innymi przedmiotami, które nie mogą znajdować się w podziemiach bloków, są meble. Jednym z powodu takiego stanu rzeczy jest ich wilgotnienie. Masywne meble, które są ustawiane szczególnie w korytarzach piwnic, mogą utrudniać ewakuację i wpływać bezpośrednio na bezpieczeństwo lokatorów. Często stare meblościanki utrudniają także lokatorom codzienne poruszanie się w piwnicach.

Jeżeli chcemy przechowywać w piwnicy ubrania lub zabawki, również warto, abyśmy zastanowili się nad innym miejscem ich składowania. Ubrania także nie są przedmiotami przeznaczonymi do przechowywania w piwnicach, przede wszystkim ze względu na ryzyko pożarowe, ale także skłonność tkanin do szybkiego wilgotnienia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zabawek, pluszaków, butów czy książek. Wilgotność, która panuje w piwnicach, może powodować także pleśnienie tego typu przedmiotów, co może mieć bezpośredni wpływ na stan zdrowia lokatorów danej nieruchomości (szczególnie dzieci i osób starszych).