Czego potrzebuje młody przedsiębiorca zakładający firmę – i dlaczego nie tylko pieniędzy?

Finanse Firma Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji (5)
Czego potrzebuje młody przedsiębiorca zakładający firmę – i dlaczego nie tylko pieniędzy?

Własna firma to nadal marzenie wielu osób – zwłaszcza tych młodych, mających mnóstwo energii do działania i ogromne ambicje. Zapał to jednak nie wszystko. Wielu początkujących przedsiębiorców zalicza falstart i nierzadko są oni zmuszeni do zamknięcia swojej działalności już po roku albo dwóch. Czego potrzebuje młody przedsiębiorca, by tak się nie stało?

Czego potrzebuje początkujący przedsiębiorca? Po pierwsze – planu i poduszki finansowej

U niektórych osób faza od pomysłu do jego realizacji jest zaskakująco krótka. Dotyczy to także zakładania firmy. Zazwyczaj takie podejście to jednak błąd – zwłaszcza jeśli przyszły przedsiębiorca chce wprowadzić na rynek nowe produkty lub innowacyjne usługi. Bez analizy popytu, potrzeb konsumentów i konkurencji nie jest w stanie stwierdzić, czy jego działalność okaże się zyskowna. Takiej pewności nie ma oczywiście nigdy, ale dobrze skonstruowany biznesplan pomoże uniknąć wielu ryzykownych działań, które dla początkujących przedsiębiorców mogą skończyć się katastrofą.

Oprócz planu rozwoju firmy przyszły przedsiębiorca powinien mieć też poduszkę finansową. Bardzo często działalność nie przynosi wymiernych zysków przez pierwszych kilka, a nawet kilkanaście miesięcy (w zależności od tego, jak dużo środków musiał zainwestować przedsiębiorca i jak liczną kadrę zatrudnić). Z tego względu zabezpieczenie finansowe jest po prostu konieczne – i to najlepiej w wysokości co najmniej trzech wynagrodzeń z poprzedniej pracy. Optymalnie – sześciu.

Oczywiście jeśli chodzi o środki finansowe, początkujący przedsiębiorca często potrzebuje też po prostu kapitału. Jego wysokość zależy od rodzaju działalności. Co jednak ważne, środki może najczęściej pozyskać za pomocą różnych programów i dotacji.

Działalność gospodarcza: konto firmowe i księgowość

Czego jeszcze potrzebuje początkujący przedsiębiorca? W większości przypadków – księgowej lub skorzystania z usług biura rachunkowego. Teoretycznie osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą mogą prowadzić uproszczoną księgowość (i są w stanie zrobić to samodzielnie). Chyba, że planują być czynnymi płatnikami VAT – w takiej sytuacji zlecenie komuś prowadzenia księgowości to wręcz konieczność. I to zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przepisy podatkowe zmieniają się niemal cały czas, a z ich interpretacją mają czasem problem nawet doświadczeni doradcy podatkowi. Jako przykład można podać zmiany w pliku JPK_VAT – do tej pory niektóre kwestie (np. kody GTU) budzą szereg wątpliwości.

Oprócz księgowości początkujący przedsiębiorca powinien też pomyśleć o założeniu rachunku firmowego. W teorii nie zawsze jest to konieczne (rachunek firmowy muszą posiadać przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać ze split payment lub po prostu dokonywać wpłat na konta innych firm). W praktyce jednak brak konta firmowego i prowadzenie działalności jedynie z kontem osobistym generuje sporo problemów. Po pierwsze – problemem może być ewentualna kontrola skarbowa. Jeśli przedsiębiorca posiada tylko jeden rachunek, to oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych jest utrudnione – charakter poszczególnych transakcji musi udowodnić sam podatnik. Podobnie będzie np. z odsetkami na koncie prywatnym. Co do zasady odsetki od środków na rachunkach, utrzymywanych w związku z prowadzoną działalnością, uważa się za przychód. Jeśli jednak środki te będą na koncie prywatnym, to rozliczone będą również prywatnie – i opodatkowane.

Założenie konta firmowego jest też opłacalne z innych powodów

Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że obecnie można bez przeszkód założyć darmowe konto firmowe – konto firmowe za 0 zł dla przedsiębiorców z sektora MŚP oferuje na przykład bank Credit Agricole.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie Konta Biznes w tym banku, mogą liczyć na:

  • darmowe przelewy ELIXIR przez 12 miesięcy w CA24 eBank i CA24 Mobile – przelewy za 0 zł to szczególnie ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy będą zamawiać towar w wielu miejscach lub pracować z podwykonawcami/zatrudniać pracowników
  • darmowe wpłaty we wpłatomatach przy placówkach banku
  • darmowe prowadzenie konta przez 12 miesięcy.

To jednak nie wszystko – w banku Credit Agricole konto firmowe jest opłacalne z jeszcze jednego powodu.

Konto Biznes z premią to nawet do 1700 zł dodatkowych środków dla przedsiębiorcy – oczywiście po spełnieniu określonych warunków (chodzi o otworzenie konta przez aplikację CA24 Otwórz Konto Biznes, aktywne korzystania z konta, podpisanie umowy o terminal POS czy skorzystanie z wygodnego finansowania).

Tym samym przedsiębiorca, który wcześniej wahał się, czy w ogóle założyć konto firmowe, nie tylko nic nie traci (nie musi przez dłuższy czas płacić za posiadanie konta), a może jedynie zyskać dodatkowe środki.

Co istotne, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na Konto Symfonia Biznes w banku Credit Agricole, mogą też liczyć na pomoc indywidualnego doradcy bankowego. Doradca podpowie, w jaki sposób przedsiębiorca może maksymalnie wykorzystać możliwości konta.

Czego jeszcze potrzebuje początkujący przedsiębiorca?

Jeśli początkujący przedsiębiorca chce działać w sieci (nawet jeśli chodzi wyłącznie o reklamę oferowanych przez niego usług lub produktów), potrzebuje jeszcze paru rzeczy. Pomijając konieczność posiadania telefonu, sprzętu komputerowego i dostępu do internetu, warto też zainwestować we własną stronę internetową, a na samym początku – przynajmniej założyć konta firmowe w mediach społecznościowych. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się jednak na własną stronę www, potrzebny jest też dobry hosting i domena. Nierzadko przyda się również wykupienie dostępu do podstawowych narzędzi (Microsoft Office 365 Business czy Canva do tworzenia prostych grafik).

Z kolei jeśli początkujący przedsiębiorca chce prowadzić stacjonarną działalność handlowo-usługową (np. prowadzić sklep itd.), to niezbędny może okazać się terminal płatniczy. Obecnie coraz więcej klientów rezygnuje z zakupów w lokalach i sklepach, w których za zakupy nie może zapłacić kartą. Ten trend nasilił się zwłaszcza po wybuchu pandemii koronawirusa – zakupy dokonywane za pomocą karty uważane są za bezpieczniejsze. Początkujący przedsiębiorca nie może natomiast pozwolić sobie na to, by tracić klientów już na początku prowadzenia działalności – dlatego też terminal może okazać się niezbędny. Przedsiębiorcy, którzy założą Konto Biznes w banku Credit Agricole będą mogli skorzystać z oferty darmowego terminalu przez 12 miesięcy w ramach programu Polska Bezgotówkowa. Nie będą musieli płacić za jego dzierżawę czy ponosić opłat za dokonywane transakcje. Warto też podkreślić, że przedsiębiorca może wybrać zarówno terminal stacjonarny jak i mobilne. W dodatku środki z transakcji dokonanych za pośrednictwem terminala znajdą się na koncie firmowym przedsiębiorcy już następnego dnia roboczego.

To, czy przedsiębiorca potrzebuje czegoś jeszcze na start, zależy już od charakteru jego działalności. Często konieczne jest np. zdobycie licencji czy koncesji, zakup odpowiednich maszyn, towarów, półproduktów, zatrudnienie pracowników – i to już w pierwszych dniach działalności. Tu jednak wracamy do punktu pierwszego – czyli dobrego planu. To właśnie w nim powinny zostać uwzględnione wszystkie niezbędne wydatki na start działalności.

Należy też pamiętać, że każdy przedsiębiorca może mieć nieco inne potrzeby. Większość z nich sprowadza się jednak do źródeł finansowania, dobrej analizy biznesowej i narzędzi, które ułatwiają prowadzenie działalności – a konto firmowe jest jednym z nich.

Artykuł powstał we współpracy z Credit Agricole Bank Polska S.A.