Czternasta emerytura już wkrótce może zostać zlikwidowana. Rząd nabiera wody w usta, jeśli chodzi o wypłatę świadczenia w kolejnych latach

Finanse Praca Dołącz do dyskusji (689)
Czternasta emerytura już wkrótce może zostać zlikwidowana. Rząd nabiera wody w usta, jeśli chodzi o wypłatę świadczenia w kolejnych latach

Nie ma dobrych wiadomości dla emerytów – prawdopodobnie czternasta emerytura zostanie zlikwidowana. Wszystko na to wskazuje, ponieważ w Wieloletnim Planie Państwa na lata 2021-2024 nie znajduje się żaden zapis świadczący o tym, że rządzący chcieliby ten program kontynuować w kolejnych latach. 

Czternasta emerytura zostanie zlikwidowana? Rząd nie wspomina o kontynuacji programu

Rząd przyjął już Wieloletni Plan Państwa na lata 2021-2024. Plan zakłada utrzymanie większości dotychczasowych świadczeń, m.in. takich jak 500 plus czy trzynasta emerytura. Warto jednak zwrócić uwagę na coś innego – czyli na obecność czternastych emerytur, a właściwie jej brak, na lata 2022-2024. Plan zakłada wypłatę trzynastek jedynie w 2021 r. (25 marca weszła zresztą w życie odpowiednia ustawa, która gwarantuje wypłatę świadczeń w tym roku). To może z kolei oznaczać, że czternasta emerytura zostanie zlikwidowana – lub przynajmniej że rządzący bardzo mocno zastanawiają się, czy kontynuować wypłatę świadczenia dla emerytów w kolejnych latach.

Takie posunięcie ze strony rządu wydaje się zrozumiałe, jeśli uwzględnimy stan budżetu państwa i fakt, że zadłużenie Polski nieustannie rośnie, a dodatkowo jeszcze przez długi czas możemy zmagać się ze skutkami gospodarczymi epidemii koronawirusa. Jeśli czternasta emerytura zostanie zlikwidowana, to pozwoli to rządzącym na zaoszczędzenie części środków. Jednocześnie będzie to jasny sygnał dla obywateli, którzy liczą na dalsze świadczenia socjalne – rząd w każdej chwili może zrezygnować z innych projektów, mniej istotnych niż 500 plus czy trzynasta emerytura.

Czternastki trafią do emerytów w IV kwartale 2021 r.

Środki na wypłatę czternastych emerytur mają być już zabezpieczone w budżecie, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych powoli przygotowuje się do wypłaty świadczeń. Ma ona nastąpić w IV kwartale 2021 r. Czternasta emerytura wyniesie 1250,88 zł brutto. Emeryci i renciści uprawnieni do świadczenia nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków – wypłata nastąpi automatycznie.

Należy jednocześnie pamiętać, że w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, czternasta emerytura nie przysługuje wszystkim emerytom i rencistom w takiej samej wysokości. Jest ona uzależniona od kwoty już otrzymywanego świadczenia długoterminowego (emerytury/renty). Na czternastą emeryturę w jej maksymalnym wymiarze mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Im wyższe świadczenie, tym mniejsza czternastka, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Tym samym jeśli np. ktoś otrzymuje emeryturę w wysokości 3500 zł brutto, to otrzyma czternastkę pomniejszoną o 600 zł względem jej maksymalnego wymiaru.