Czy Biedronka płaci podatki w Polsce? Tak, a nawet jest w ścisłej czołówce w tym zakresie

Podatki Zakupy Dołącz do dyskusji (89)
Czy Biedronka płaci podatki w Polsce? Tak, a nawet jest w ścisłej czołówce w tym zakresie

Bardzo często w odniesieniu do Biedronki zarzuca się Jeronimo Martins, że zarabiają na Polakach, a w ogóle nie płacą w Polsce podatków. Prawda jest jednak zgoła inna — Biedronka płaci podatki, a nawet jest w tym zakresie w ścisłej czołówce.

Czy Biedronka płaci podatki w Polsce?

Ministerstwo Finansów opublikowało dane, z których wynika m.in. wysokość podatku CIT, który przedsiębiorstwa, zobowiązane do jego uiszczenia, zapłaciły w roku 2018 (zestawienie publikowane jest corocznie), zasilając tym samym budżet państwa. Pełne zestawienie można znaleźć tutaj.

Pierwsza dziesiątka może zaskakiwać. Na pierwszym miejscu, podobnie jak w roku ubiegłym, znajduje się bank PKO BP (ten bez żubra) – bank wpłacił do budżetu aż 1 380 119 960 złotych. Na drugim miejscu jest PKN Orlen z wpłatą w wysokości 866 829 361 złotych. Trzecie i czwarte miejsce, to również banki: Polska Kasa Opieki i Santander, z wpłatą CIT w wysokości około 7 mld złotych.

Na piątym miejscu jest natomiast Jeronimo Martins Polska, czyli — jak powszechnie wiadomo — właściciel sieci Biedronka, wpłacając w 2018 r. w formie podatku od osób prawnych, aż 5,1 miliarda złotych do budżetu! Przypominam, dla zobrazowania, że cały program 500 plus wynosić ma docelowo „jedynie” 40 miliardów złotych.

Wpływy do budżetu z CIT

Niedawno pisałem o tym, że w Biedronce co trzeci pracownik jest obcokrajowcem, burząc pewien mit, że może i jest to korporacja z zagranicznym rodowodem i przecież na pewno nie płaci tutaj podatków, to chociaż daje Polakom pracę. W obliczu wskazanych danych należy również wprost stwierdzić — Biedronka niewątpliwie płaci w Polsce podatki i to niemałe.

Ich ogólna wysokość może się ponadto zwiększyć, jeżeli rządzącym uda się w końcu wprowadzić podatek handlowy, który na szczęście udało się — na szczeblu unijnym — w pewien sposób zamrozić.

W sektorze handlowym, spośród hiper i supermarketów, jest to dosyć osobliwe, bo w zestawieniu resortu, jeżeli chodzi o płatników CIT próżno szukać właścicieli takich marek, jak Tesco, Makro, Aldi, czy Auchan. Podatki płaci jednak Rossmann, Marlboro (Philip Morris), Coca-Cola, Volkswagen, czy Nestle, a także Huawei, czy CD Projekt.

Źródło zdjęcia tytyłowego: Biedronka