Czy CD Projekt otrzyma gigantyczne odszkodowanie 70 mln zł?

Firma Podatki 27.08.2015
Czy CD Projekt otrzyma gigantyczne odszkodowanie 70 mln zł?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

CD Projekt, firma znana z produkcji gry Wiedźmin, oczekuje, że sąd przyzna jej gigantyczne odszkodowanie w wysokości 70 000 000 zł.

Przed sądem firma CD Projekt, która odpowiada między innymi za produkcję i dystrybucję znanych na całym świecie gier z serii Wiedźmin, będzie dochodziła swoich praw. Chodzi o gigantyczne odszkodowanie w wysokości 70 000 000 zł, którego domaga się firma w sprawie doprowadzenia do upadku firmy Optimus Romana Kluski, której prawnym następcą jest CD Projekt (po połączeniu Optimus SA i CD Projekt Investment).

Firma Optimus przez błędy, lub jak sugeruje wiele osób, celowe działanie urzędników państwowych została doprowadzona do upadłości, prezes Roman Kluska aresztowany, a jego majątek zajęty. Straty zostały wycenione na 27 000 000 zł, a koszty postępowania sądowego na 8 000 000 zł, co daje równe 35 000 000 zł.

W 2014 roku sąd przyznał firmie 1 000 000 zł odszkodowania, ale nie zgodził się z tym wyrokiem prezes CD Projektu, Adam Kiciński i odwołał się do drugiej instancji. Obecnie oczekiwania firmy są większe, gdyż toczące się od kilku lat postępowanie nie doprowadziło do wypłaty oczekiwanych 35 000 000 zł. Wyliczono, że wraz z odsetkami teraz odszkodowanie powinno wynosić dwa razy więcej, czyli 70 000 000 zł.

Rozprawa ma odbyć się we wrześniu, a o jej wynikach nie omieszkamy poinformować naszych czytelników. Od lat toczą się podobne postępowania w sprawie różnych podmiotów gospodarczych, które rzekomo wyłudzały VAT, oszukiwały na podatkach, etc. W wielu z nich okazuje się, że przez działania urzędników, często bezprawne i bezpodstawne, zostały doprowadzone do upadłości, a skarb państwa musi wypłacać odszkodowania ich właścicielom.

Jedna z takich spraw została przekuta na scenariusz filmowy i powstał na jego podstawie obraz „Układ zamknięty”, w którym role główne zagrali między innymi Janusz Gajos i Kazimierz Kaczor. Zaprezentowano w nim wprost działania urzędników, którzy chcąc zaszkodzić przedsiębiorcom, a ich dochodowy interes przejąć za bezcen.

W sporej części realnie toczących się spraw, ich właściciele, pracownicy i ludzie patrzący od lat na wszystko z pewnej perspektywy, twierdzą, że przyczyną ich problemów była chęć otrzymania łapówek, przejęcia biznesu przez jakąś konkurencyjną firmę mającą powiązania z urzędnikami, etc. Część z tych doniesień może być konfabulacją, ale znając wiele afer, które zostały wyświetlone przez media i dziennikarzy śledczych, spora ich ilość może mieć podstawy do snucia takich osądów.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Masz problemy lub wątpliwości związane z nieprawidłowymi działaniami urzędników, które doprowadziły do zamknięcia firmy, kłopotów finansowych lub jej przejęcia i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com