Czy CD Projekt otrzyma gigantyczne odszkodowanie 70 mln zł?

Firma Podatki dołącz do dyskusji (2) 27.08.2015
Czy CD Projekt otrzyma gigantyczne odszkodowanie 70 mln zł?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

CD Projekt, firma znana z produkcji gry Wiedźmin, oczekuje, że sąd przyzna jej gigantyczne odszkodowanie w wysokości 70 000 000 zł.

Przed sądem firma CD Projekt, która odpowiada między innymi za produkcję i dystrybucję znanych na całym świecie gier z serii Wiedźmin, będzie dochodziła swoich praw. Chodzi o gigantyczne odszkodowanie w wysokości 70 000 000 zł, którego domaga się firma w sprawie doprowadzenia do upadku firmy Optimus Romana Kluski, której prawnym następcą jest CD Projekt (po połączeniu Optimus SA i CD Projekt Investment).

Firma Optimus przez błędy, lub jak sugeruje wiele osób, celowe działanie urzędników państwowych została doprowadzona do upadłości, prezes Roman Kluska aresztowany, a jego majątek zajęty. Straty zostały wycenione na 27 000 000 zł, a koszty postępowania sądowego na 8 000 000 zł, co daje równe 35 000 000 zł.

W 2014 roku sąd przyznał firmie 1 000 000 zł odszkodowania, ale nie zgodził się z tym wyrokiem prezes CD Projektu, Adam Kiciński i odwołał się do drugiej instancji. Obecnie oczekiwania firmy są większe, gdyż toczące się od kilku lat postępowanie nie doprowadziło do wypłaty oczekiwanych 35 000 000 zł. Wyliczono, że wraz z odsetkami teraz odszkodowanie powinno wynosić dwa razy więcej, czyli 70 000 000 zł.

Rozprawa ma odbyć się we wrześniu, a o jej wynikach nie omieszkamy poinformować naszych czytelników. Od lat toczą się podobne postępowania w sprawie różnych podmiotów gospodarczych, które rzekomo wyłudzały VAT, oszukiwały na podatkach, etc. W wielu z nich okazuje się, że przez działania urzędników, często bezprawne i bezpodstawne, zostały doprowadzone do upadłości, a skarb państwa musi wypłacać odszkodowania ich właścicielom.

Jedna z takich spraw została przekuta na scenariusz filmowy i powstał na jego podstawie obraz „Układ zamknięty”, w którym role główne zagrali między innymi Janusz Gajos i Kazimierz Kaczor. Zaprezentowano w nim wprost działania urzędników, którzy chcąc zaszkodzić przedsiębiorcom, a ich dochodowy interes przejąć za bezcen.

W sporej części realnie toczących się spraw, ich właściciele, pracownicy i ludzie patrzący od lat na wszystko z pewnej perspektywy, twierdzą, że przyczyną ich problemów była chęć otrzymania łapówek, przejęcia biznesu przez jakąś konkurencyjną firmę mającą powiązania z urzędnikami, etc. Część z tych doniesień może być konfabulacją, ale znając wiele afer, które zostały wyświetlone przez media i dziennikarzy śledczych, spora ich ilość może mieć podstawy do snucia takich osądów.

Masz problemy lub wątpliwości związane z nieprawidłowymi działaniami urzędników, które doprowadziły do zamknięcia firmy, kłopotów finansowych lub jej przejęcia i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com