Uważaj! Google może skasować twoje konto. Wysłano komunikat z ostrzeżeniem do użytkowników

Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
Uważaj! Google może skasować twoje konto. Wysłano komunikat z ostrzeżeniem do użytkowników

Czy Google kasuje nieaktywne konta? Teraz już tak. Oficjalnie chodzi o „troskę o prywatność użytkowników”. 

Google w komunikacie wysłanym swoim użytkownikom podkreśla, że codziennie dokłada wszelkich starań, aby chronić informacje prywatne użytkowników oraz ich konta przed nieautoryzowanym dostępem. „Dbanie o bezpieczeństwo użytkowników oznacza stosowanie w naszych usługach skutecznych procedur ochrony prywatności,” mówi firma. Brzmi imponująco, ale co konkretnie to oznacza?

Czy Google kasuje nieaktywne konta?

Z początkiem grudnia 2023 r., jeżeli nie logujesz się ani nie korzystasz z konta Google przez dwa lata, ryzykujesz jego usunięciem. To znacząca zmiana. Dotychczasowy okres nieaktywności, po którym konto było usuwane, był znacznie dłuższy.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość drastyczną decyzją. Jednak firma podkreśla, że takie działanie ma służyć ochronie prywatności. Cytując komunikat Google: „Chcemy chronić Twoje informacje prywatne i zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do Twojego konta, nawet jeśli nie korzystasz już z naszych usług.” Czy to oznacza, że nieaktywne konta stanowią zagrożenie dla prywatności? A może to tylko pretekst do redukcji liczby martwych rekordów w bazie?

Czy można spodziewać się przykrej niespodzianki od Google?

W praktyce nowe zasady dotyczą tych użytkowników, którzy przez dwa lata nie korzystali ze swojego konta Google. Jednak Google nie zostawia tych użytkowników w nieświadomości. Przed podjęciem jakichkolwiek działań firma planuje wysłać kilka przypomnień na adresy email zarejestrowane do konta. To hojna gestia, ale czy wystarczy?

Nie wszystkie konta podlegają nowym zasadom. Istnieją pewne wyjątki, takie jak konta z komentarzami na YouTube, konto z niewykorzystaną kartą podarunkową czy z opublikowaną aplikacją w Sklepie Google Play. To rozsądne podejście, które chroni twórców treści i inwestorów w produkty Google. Wygląda więc na to, że zasilenie konta Google skromną kwotą zapewni jego nieśmiertelność.

Dla tych, którzy chcą utrzymać swoje konta aktywne, wystarczy zalogować się raz na dwa lata. Proste, prawda? Dodatkowo Google podkreśla różne działania, które traktowane są jako aktywność na koncie, takie jak korzystanie z Dysku Google czy oglądanie filmów na YouTube.

Google kasuje nieaktywne konta

Dla tych, którzy chcą mieć pewność co do swoich danych, Google oferuje narzędzia takie jak Google Takeout, które pozwalają na pobranie kopii wszystkich swoich danych. To ważne narzędzie, zwłaszcza dla tych, którzy obawiają się o swoją prywatność w sieci.

Nowe zmiany wprowadzone przez Google to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony prywatności użytkowników – a przynajmniej tak twierdzi gigant. Jednak warto zastanowić się, czy faktycznie dbałość o prywatność stoi za tymi zmianami, czy może chodzi o zwiększenie aktywności na platformach Google. Jedno jest pewne: jeśli chcesz zachować swoje konto Google, lepiej zaloguj się co najmniej raz na dwa lata.