Messi zamieni Camp Nou na więzienną pryczę? Jak to naprawdę było z tymi podatkami…

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (205)
Messi zamieni Camp Nou na więzienną pryczę? Jak to naprawdę było z tymi podatkami…

Gwiazda hiszpańskiego klubu piłkarskiego FC Barcelona oraz reprezentacji Argentyny Lionel Messi został skazany przez hiszpański sąd na 21 miesięcy pozbawienia wolności oraz 2 mln euro grzywny. 

Argentyńczykowi przedstawiono zarzuty narażenia hiszpańskiego skarbu państwa w latach 2007-2009 na stratę 4,16 mln euro. Oszustwo polegało na niedozwolonym unikaniu płacenia podatków od wynagrodzeń z tytułu odsprzedaży praw do wykorzystania wizerunku piłkarza przy pomocy sieci firm zarejestrowanych w rajach podatkowych.

Czy Messi pójdzie do więzienia?

Wyrok zapadł, mimo że już po wszczęciu postępowania Argentyńczyk oraz jego ojciec Jorge Messi, który odpowiada za rozliczenia finansowe piłkarza, złożyli korektę zeznania podatkowego i uiścili brakującą należność. Jorge Messi w związku z oszustwem został skazany na tę samą karę co piłkarz.
W trakcie procesu obrońcy Lionela Messiego argumentowali, że ten nie miał żadnej wiedzy o zaistniałych naruszeniach a całość spraw związanych z zawieraniem umów dotyczących wykorzystania wizerunku oraz obowiązków podatkowych z nich wynikających została powierzona Jorge Messiemu. Hiszpański sąd nie podzielił tej argumentacji, uznając najwyraźniej, iż cały proceder odbywał się za wiedzą piłkarza FC Barcelony.

Mimo wysokiej kwoty stanowiącej przedmiot oszustwa, wyrok wydaje się dość surowy. Faktycznie trudno bowiem przypuszczać, że piłkarz był zorientowany w hiszpańskich przepisach podatkowych oraz samodzielnie nadzorował prawidłowość rozliczeń z fiskusem. W trakcie przesłuchania przed sądem potwierdził to Jorge Messi, który całą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację wziął na siebie. Nie przekonało to orzekających, którzy uznali Argentyńczyka współwinnym przestępstwa podatkowego.

Fani FC Barcelony oraz piłkarskiej reprezentacji Argentyny mogą być jednak spokojni – w kolejnym sezonie zobaczą swojego ulubieńca na boisku. Hiszpańskie prawo karne przewiduje, iż w przypadku skazania oskarżonego na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającej 24 miesięcy za przestępstwo bez użycia przemocy, istnieje możliwość zawieszenia wykonania kary na okres do 5 lat. Tak też się stało w przypadku Messiego.

Piłkarz musi mieć się jednak na baczności i dokładniej weryfikować posunięcia swoich pełnomocników – kolejne skazanie za tego typu przestępstwo skutkować będzie automatycznym odwieszeniem kary i nakazaniem jej wykonania. Wyrok nie jest prawomocny – wg hiszpańskiego prawa, Argentyńczykowi i jego prawnikom przysługuje jeszcze odwołanie do hiszpańskiego Sądu Najwyższego.

Jeśli masz wątpliwości związane z prawidłowością swoich rozliczeń podatkowych, kłopoty z urzędem skarbowym a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, w tym doświadczeni specjaliści od spraw podatkowych z tytułem doradcy podatkowego , którzy solidnie i szybko pomogą rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.