Święta, Święta i po Świętach. Czy mogę wyrzucić choinkę na śmietnik?

Gorące tematy Państwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (66)
Święta, Święta i po Świętach. Czy mogę wyrzucić choinkę na śmietnik?

Wprawdzie w moim domu choinkę trzyma się w gotowości jeszcze przynajmniej do czasu „Kolędy”, tak w niektórych kręgach ląduje ona na śmietniku jeszcze w grudniu. No właśnie – na śmietniku. Czy mogę wyrzucić choinkę na śmietnik?!

Kiedy rozbieramy choinkę?

Zwyczaj ubierania choinek przywędrował do Polski z Niemiec i jest jednym z najbardziej lubianych elementów świątecznej tradycji. Można sobie wyobrazić wigilijny stół beż dwunastu potraw, ale Świąt bez choinki? Nigdy!

W wielu państwach Europy kwestia wywozu choinek jest zorganizowana w o wiele bardziej profesjonalny sposób, niż w Polsce. Bardzo często istnieją specjalne służby oczyszczania, które na początku stycznia jeżdżą i zbierają niepotrzebne już choinki, by następnie w ekologiczny sposób „nadać ich życiu nowy sens”.

Nie ma natomiast w tradycji precyzyjnej daty tego kiedy rozbieramy choinkę. Niektórzy czekają do święta Trzech Króli (06.01), jeszcze inni czekają nawet do końca karnawału. To w dużej mierze zwyczaj, jak z tym Gwiazdorem czy Dzieciątkiem, co to przynoszą prezenty. O wiele ważniejszym pytaniem jest to, co zrobić z choinką po Świętach.

Co zrobić z choinką po Świętach?

Odpowiedź na pytanie „co zrobić z choinką po Świętach?” nie jest wcale jednoznaczna. Wynika z bardzo różnych interpretacji tego, jakim rodzajem odpadu jest choinka, przez firmy trudniące się profesjonalnym wywozem śmieci. Niektórzy mają w zwyczaju oddawać je na różne akcje organizowane przez gminę czy podmioty prywatne – choćby markety budowlane, co kilkukrotnie miało miejsce w przyszłości.

Nie powinniśmy starej choinki wywozić do lasu, możemy za to napalić nią w kominku, ale już nie w nieprzeznaczonym do tego piecu, gdyż takie zachowanie mogłoby zostać zakwalifikowane jako palenie śmieciami. Waszą choinkę być może zechcą przyjąć natomiast w pobliskim ogrodzie zoologicznym, gdyż dla niektórych zwierzaków pozostałe na niej igiełki mogą być prawdziwym rarytasem.

Czy mogę wyrzucić choinkę na śmietnik?

Kluczowe z punktu naszego spotkania pytanie – czy mogę wyrzucić choinkę na śmietnik? Co do zasady… tak, natomiast istnieją w zakresie tego zagadnienia dwie szkoły preferowane przez poszczególne gminy. Jedne organizują w styczniu wzmożoną aktywność w zakresie wywozu odpadów wielkogabarytowych, inne liczą na to, że problem rozwiąże się sam. Jeżeli mamy mniejszą choinkę, warto przygotować ją do tego, by bez problemu zmieściła się do standardowego kontenera.

Nie wolno natomiast wyrzucać choinki przez balkon. Jest to niestety częsta praktyka leniwych sąsiadów, regularnie realizowana z pogwałceniem zasad bezpieczeństwa. Takie, szczególnie nieodpowiedzialne, rzucanie drzewkiem z ósmego piętra, może zostać uznane za wykroczenie.