Czy można anulować rejestrację w płatnym portalu?

Zakupy Dołącz do dyskusji (1)
Czy można anulować rejestrację w płatnym portalu?

Zarejestrowałeś się w serwisie, który niespodziewanie zaczął przysyłać rachunki? Być może da się uniknąć płatności.

Strony internetowe często wymagają rejestracji do korzystania z usług, a od swoich użytkowników pobierają opłaty. Niestety, zdarza się że informacje o kosztach są ukryte i dopiero po otrzymaniu rachunków internauci dowiadują się, że korzystali z płatnego portalu.

Czy da się w jakikolwiek sposób anulować taki rachunek i samą subskrypcję? Przede wszystkim, zgoda na świadczenie usług on-line stanowi zawarcie umowy na odległość. W związku z tym, mamy 14 dni na odstąpienie od niej bez podania powodu. Istnieje jednak parę wyjątków.

Jeżeli usługi zaczęły być świadczone przed upływem 14 dni, ich anulowanie może nie być możliwe. Przykładowo, gdy zarejestrowaliśmy się w serwisie umożliwiającym pobieranie plików, a potem przez tydzień ściągaliśmy dane, nie możemy już wycofać się ze zobowiązań. Jest jednak warunek – usługi muszą być świadczone za zgodą konsumenta. Serwis nie może więc po kryjomu spełniać swojej części umowy tak, aby uniemożliwić odstąpienie od niej.

Istnieje jeszcze jedna sytuacja, w której bez większych problemów rozwiążemy porozumienie i odsuniemy od siebie ryzyko płatności. Może to nastąpić w sytuacji, w której umowę zawarła osoba o niepełnych zdolnościach prawnych, czyli najczęściej każdy, kto nie ukończył 18 roku życia.

Tutaj także istnieją pewne wyjątki. Przedsiębiorca, czyli właściciel strony internetowej, będzie musiał odstąpić od egzekwowania płatności jeżeli przy rejestracji nie wymagał potwierdzenia, że użytkownik jest pełnoletni. Gdy jednak osoba małoletnia oświadczyła, że ukończyła 18 lat, poświadczając nieprawdę, serwis może domagać się odszkodowania. Wyniesie ono jednak tylko tyle, ile stanowią faktyczne straty poniesione przez usługodawcę.

Pamiętajmy więc, aby dokładnie czytać wszelkie umowy i regulaminy, zanim podamy w internecie swoje dane. Jeżeli natomiast boimy się, że nasze dziecko bez zgody podpisze umowę – w wielu sytuacjach da się uniknąć związanych z tym konsekwencji.

Problemy z prawem konsumenckim, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.