Czy warto mieć VPN? W wypadku wielu użytkowników powinna to być konieczność. Taka technologia to nie domena przestępców a rozwiązanie, które pozwoli na zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, bo anonimowość to także wolność od zagrożeń.
Czym jest VPN?
VPN bardzo często intuicyjnie, jako że służy m.in. do zapewnienia anonimowości w sieci, kojarzy się z przestępczością internetową. Jest to szkodliwe i nie do końca trafne rozumowanie, bowiem o ile faktycznie znajdą się przestępcy korzystający z tej technologii w celu realizacji swoich bezprawnych działań, o tyle nie wolno stawiać znaku równości pomiędzy bezpieczeństwem poprzez prywatność w sieci, a czymś złym.
Sama VPN kojarzy się przeciętnemu internaucie – o ile się w ogóle z czymkolwiek kojarzy – z technologią, która pozwala na anonimowe korzystanie z sieci. To dosyć daleko idące uproszczenie, dlatego też spróbuję w skrócie wyjaśnić, jak działa VPN i jaka jest jej istota.
Rozwinięciem skrótu VPN jest Virtual Private Network, czyli wirtualna prywatna sieć stanowiąca połączenie bądź (na przykład) komputera z siecią, bądź pomiędzy sieciami. Pozwala to na ukrycie swojego adresu IP, zaszyfrowanie połączenia, a także – czasem – na wybór kraju, który ma być odczytywany jako ten, z którego się łączymy.
Powyższe funkcje to tak naprawdę niebywałe zalety, które pozwalają na całe spektrum różnorakich zastosowań. Od tych najbardziej prozaicznych, aż po zapewnienie sobie – i swoim danym – wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Do czego służy VPN?
Korzystanie z internetu z użyciem VPN to w zasadzie same zalety. Po pierwsze, fakt szyfrowania wszelkich przekazywanych danych pozwala na uniknięcie zagrożeń w wypadku częstego korzystania z niezabezpieczonych sieci. Hotelowe, szkolne, uczelniane, czy kawiarniane Wi-Fi to niewątpliwie ułatwienie. Ale i brak pewności co do tego, czy przekazywanie danych w ramach takiej sieci jest bezpieczne. VPN pozwala zlikwidować te wątpliwości – i zagrożenia.
Co istotne, nie chodzi tutaj tylko o komputery, ale również o inne urządzenia. W dobie popularności inteligentnych domów, a także faktu korzystania z nie do końca sprawdzonych pod kątem bezpieczeństwa sprzętów, zagrożenie mogą stanowić na przykład domowe kamery internetowe. Bardzo łatwo się do nich podłączyć, a w sieci nietrudno znaleźć podgląd do cudzych domów.
Drugą zaletą jest wspomniany wcześniej fakt możliwości takiego skonfigurowania sieci, że pozwala ona na pokazywanie innego kraju niż ten, w którym użytkownik faktycznie się znajduje. Pozwala to na obejście blokad regionalnych, na przykład w serwisach streamingowych. Warto jednak upewnić się, czy nie naruszamy w takiej sytuacji obowiązującego prawa.
Możliwość „podawania się” za użytkownika z innego kraju to także pewien ratunek dla mieszkańców państw totalitarnych. Tam, gdzie państwo wprowadza cenzurę internetu, tam dzięki VPN można ją obejść. Trzeba mieć jednak świadomość, że z reguły jeżeli jakieś państwo wprowadza cenzurę, to ustanawia również prawo mające na celu karanie niesfornych internautów.
Czy warto mieć VPN?
Korzystanie z VPN jest zatem przejawem rozsądku. Ochrona swojej prywatności w sieci powinna być priorytetem, a nie wydaje się, by internauci się tym szczególnie przejmowali. Większość z nas chętnie korzysta z programów antywirusowych, ustala skomplikowane hasła, a w dalszym ciągu na myśl o VPN-ie stwierdza, że jest to niepotrzebne.
Wydaje się jednak, że w wypadku, gdy podróżujemy, korzystamy z urządzeń w ramach inteligentnego domu, bądź też obracamy danymi wrażliwymi albo po prostu chcemy skorzystać z platformy streamingowej, która nie jest dostępna w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy, VPN jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Wybierając VPN warto jednak odpowiednio poznać rynek. O ile samo rozwiązanie zwiększa poziom bezpieczeństwa, o tyle nie każdy operator oferuje rozwiązanie, które będzie bezpieczne i funkcjonalne. Chodzi tutaj przecież o nasze wrażliwe dane, o naszą prywatność. Wybierając VPN musimy być zatem pewni, że powierzamy bezpieczeństwo w odpowiednie ręce.
Które VPN wybrać?
Na rynku oferuje się wiele sieci VPN, z reguły płatnych. Lepiej wystrzegać się operatorów nierzetelnych, bądź też tych, którzy oferują usługę za darmo. Dane są wprawdzie zasadniczo szyfrowane, ale przechodzą przez sieć VPN. Jeżeli jest ona nie do końca sprawdzona, to wszelkie zalety zamieniają się w zagrożenia.
Jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych operatorów jest NordVPN, partner tego wpisu. Z NordVPN korzysta corocznie ponad 14 milionów użytkowników na całym świecie. Każdy z nich może korzystać aż z 5500 serwerów w 59 krajach.
Czym się NordVPN różni od konkurencji? Kilkoma bardzo istotnymi udogodnieniami. Po pierwsze, NordVPN nie gromadzi żadnych danych rejestrujących aktywność użytkowników (tzw. logów). Po drugie, samo szyfrowanie oparto o dodatkowe technologie i funkcje.
Ponadto operator, oprócz VPN-a, oferuje także przechowywanie plików w chmurze i menedżera haseł.
NordVPN kosztuje w planie 2-letnim 3,15 Euro, w planie rocznym – 4,18 Euro, zaś w planie miesięcznym – 10,16 Euro. Przedsiębiorcom dedykuje się osobną ofertę, przeznaczoną pod zarządzanie grupą urządzeń.
Więcej informacji można uzyskać na nordvpn.com/pl/
Wpis powstał we współpracy z NordVPN