Jesień za pasem – to idealna pora na produkcję nalewek. Czy wytwarzanie własnego alkoholu jest legalne?

Codzienne Prawo Dołącz do dyskusji (479)
Jesień za pasem – to idealna pora na produkcję nalewek. Czy wytwarzanie własnego alkoholu jest legalne?

Polacy nie tylko przodują w spożywaniu alkoholu, lecz również sami uwielbiają go produkować. Nalewki, piwo, wino, cydry i wódki. Czy wytwarzanie  nalewek i innych trunków jest legalne w domowych warunkach?

Produkcja alkoholi w warunkach domowych należy do najbardziej pierwotnych oraz posiadających niezwykle długą tradycję cech naszego społeczeństwa. Starożytni samodzielnie produkowali wino, cydr i piwo. Zanim powstały wielkie koncerny i destylarnie alkohol był wytwarzany na szeroką skalę w gospodarstwach domowych. Jednak od kilkudziesięciu lat kwestia produkcji i wytwarzania alkoholu została unormowana oraz znacznie ograniczona przez ustawodawcę. Powodem były oczywiście pieniądze. Rokrocznie do budżetu państwa z tytułu sprzedaży alkoholu trafiają miliardy.

Czy wytwarzanie nalewek jest legalne?

Jeśli przymierzamy się do produkcji własnych nalewek powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Naszym najważniejszym budulcem przy wytwarzaniu nalewek jest alkohol. W zależności od tego czy zdecydujemy się na spirytus czy wódkę musimy pamiętać, aby pochodziły one z legalnego źródła. Ponadto, pamiętajmy o tym, że alkohol wytwarzamy wyłącznie dla siebie. Jest to szczególnie ważne, jeśli bowiem jakiś domowy gorzelnik wytworzy trunek, który w jego mniemaniu okaże się wyśmienity, a następnie uzna, że zacznie go sprzedawać może tego gorzko pożałować.

Jednocześnie, warto podkreślić, że alkohole wytwarzane w domu są zwolnione z podatku akcyzowego.

art. 47 ust. 1 pkt 3, zwalnia z ogólnego obowiązku produkcji w składzie podatkowym: piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży.

Ponadto, nie mamy obowiązku zakładania działalności gospodarczej. Warto podkreślić, że wszelkie alkohole wytwarzane w domowym zaciszu powinny być produkowane wyłącznie domowym sposobem oraz na użytek własny. W ich produkcje zaangażowane mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto, co wydaje się być zupełnie oczywiste, alkohole te nie mogą być przeznaczone do sprzedaży.

Podobnie unormowana została kwestia wytwarzania domowym sposobem wina, cydru oraz piwa. Natomiast, w przypadku wytwarzania domowych wódek, tak jak i w przypadku nalewek jest to możliwe, lecz należy pamiętać, aby korzystać wyłącznie z legalnego spirytusu.