Stawienie czoła źle wykonanej usłudze lub wadliwemu produktowi wymaga zdecydowanego działania. Bardzo ważne jest szybkie i bezpośrednie skontaktowanie się z realizatorem pracy (sprzedaży) w celu przedstawienia mu swoich obaw i roszczeń. Czy źle wykonaną usługę trzeba opłacić?
Czy źle wykonaną usługę trzeba opłacić?
Podjęcie decyzji o odmowie zapłaty za źle wykonaną usługę lub wadliwy produkt musi zostać poparte solidnymi przesłankami. Nieuzasadniona odmowa płatności może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 17 kwietnia 2015 roku, sygn. akt III CZP 8/15 zamawiający nie ma obowiązku odebrania dzieła i zapłaty za to dzieło w przypadku wydania mu go z istotnymi wadami, uniemożliwiającymi korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem, umową.
Co więcej, profesjonalny zakład nie powinien nawet żądać opłaty za usługę, której nie udało mu się wykonać zgodnie z życzeniem klienta. Chyba że wcześniej poinformował go o trudnościach związanych z wykonaniem zleconego zadania, a klient mimo to zaryzykował i powierzył temu zakładowi wykonanie usługi.
Niestety, nie zawsze wykonawca od razu przyzna się do błędu. Niekiedy idzie w zaparte, twierdzi, że zapłata mu się należy, i obala każdy z naszych argumentów. Mówi, że to on ma rację (i oczywiście czasami może ją mieć), a nas spotkają nieprzyjemności ze względu na niezapłacenie mu za pracę. Wówczas sprawa robi się bardziej skomplikowana i w najgorszym przypadku może trafić do sądu.
Możesz złożyć reklamację
Klient ma obowiązek wskazać wykonawcy wady usługi i wyznaczyć termin na ich naprawienie, a jeżeli ten nie usunie wskazanych wad w terminie, to klient ma prawo odmówić zapłaty za usługę. W przypadku, gdy wykonawca stwierdzi, że nie jest w stanie wykonać naprawy w terminie wskazanym przez klienta, klient może zażądać obniżenia ceny za usługę. Podobnie jest w sytuacji, gdy wad nie da się usunąć.
Pamiętaj, że jeśli według ciebie towar jest wadliwy, a usługa wykonana nieprawidłowo, masz prawo zgłosić reklamację. W odpowiedzi na reklamację wykonawca może zaproponować różne formy rozwiązania problemu, łącznie z naprawą, wymianą produktu na wolny od wad bądź zwrotem pieniędzy.
W reklamacji koniecznie musisz zawrzeć wszystkie istotne informacje z punktu widzenia sprawy. Takie jak data i miejsce zakupu (wykonania usługi) oraz oczekiwane rozwiązanie problemu. Ważnym elementem jest również przechowywanie dokumentów związanych z transakcją, takich jak paragon czy faktura. To te dokumenty będą cennymi dowodami w procesie reklamacyjnym.
Dlaczego dowód zakupu jest tak ważny?
W procesie reklamacyjnym kluczową rolę odgrywa dowód zakupu, ponieważ to on potwierdza, że nabyliśmy towar i precyzuje miejsce oraz czas transakcji. Chociaż paragon, faktura albo potwierdzenie transakcji kartą płatniczą są najczęściej akceptowanymi dowodami, to istnieją też alternatywne metody udokumentowania zakupu, jak poświadczenie zakupu przez świadków (najlepiej spoza rodziny).
W sytuacji, gdy dialog z realizatorem sprzedaży nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć zgłoszenie problemu do organów ochrony konsumenta, takich jak rzecznik praw konsumenta czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W tego typu przypadkach, pomijając urzędy, pomocna może okazać się konsultacja z prawnikiem.