Według rządowego planu, Straż Miejska nie będzie już karać mandatami z radarów. Powstają więc pomysły na przydzielenie nowych obowiązków.
Gdy w perspektywie są zbliżające się wybory, łatwo można zauważyć, że wprowadzanych jest coraz więcej praw i projektów, które w założeniu mają spodobać się ludziom, czyli potencjalnym wyborcom. W związku ze społecznymi wątpliwościami odnośnie pracy Straży Miejskiej, ją także dotkną reformy.
Częsta opinia wśród kierowców jest taka, że strażnicy miejscy oraz gminni „nie robią nic pożytecznego”, a zamiast skupiać się na pomocy obywatelom, zajmują się wystawianiem mandatów wykorzystując fotoradary. W związku z tym postanowiono zabrać im dyskusyjne narzędzie zarobkowania i prawdopodobnie już wkrótce nie będą mogli korzystać z mobilnych rejestratorów.
Czy takie działanie uderzy Straż Miejską po kieszeni? Zdecydowanie tak. W 2013 roku wystawiono mandaty na łączną kwotę 218 mln zł, z czego aż 160 mln zł stanowił przychód z fotoradarów. Trzeba więc będzie przydzielić nowe zadania, które zapewnią zarówno zarobek, jak i pożyteczną pracę.
Pojawiły się więc liczne pomysły zajęć dla Straży Miejskiej. Wśród nich była wymieniana ochrona budynków sądu. Zostało to jednak skrytykowane m.in. przez MSW, w słowach rzeczniczki: „Straże gminne powołane są do ochrony porządku publicznego na terenie gminy i powinny wykonywać zadania na rzecz danej gminy, wynikające z ustaw i prawa miejscowego”.
Jaki przykład dawały do tej pory miasta w przydzielaniu obowiązków straży? We Włocławku w zimę kierowcy chętnie korzystali z pomocy, której udzielali strażnicy przy uruchamianiu samochodów w trakcie mrozu. Natomiast w Żurominie funkcjonariusze zajmowali się pobieraniem opłat targowych.
Co musiałaby robić Straż Miejska, aby w społeczeństwie zapanowało przekonanie, że działają dla pożytku publicznego i niosą ludziom nie mandaty, a pomoc? Być może zwiększone zostaną uliczne patrole, dzięki którym zwracana będzie uwaga na czystość ulic. Niewykluczone, że dla wyrównania zarobków z mandatów, częściej będzie sprawdzane poprawne parkowanie samochodów w wyznaczonych miejscach.
Zachęcamy do dzielenia się spostrzeżeniami na temat pracy Straży Miejskiej. Pamiętajmy także, że to właśnie na numer tej służby (odpowiedni dla wybranej jednostki lub ogólny: 986) możemy dzwonić w przypadkach, co do których nie jesteśmy pewni czy wymagają interwencji policji.