ecommerce Zakupy

Darmowa dostawa na Allegro od złotówki? Tak, ale tylko dla wybranych klientów pakietu Smart

Rafał Chabasiński
25.04.2022
Darmowa dostawa na Allegro od złotówki? Tak, ale tylko dla wybranych klientów pakietu Smart

Największy polski serwis ecommerce postanowił ponownie przetestować różne warianty usługi darmowej dostawy. Do tej pory kupujący mogą z niej skorzystać w ramach pakietu Allegro Smart!, jeśli wartość ich zamówienia wynosi co najmniej 40 zł. W ramach testów darmowa dostawa na Allegro będzie dostępna dla wybranych klientów już od złotówki. 

Allegro po raz kolejny testuje nowe rozwiązania dotyczące darmowej wysyłki dla subskrybentów pakietu Smart

Jak podaje portal cashless.pl, Allegro zamierza ponownie przetestować, w jaki sposób mogłaby działać usługa darmowej dostawy dla subskrybentów pakietu Smart. Tym razem testy potrwają do 30 września i obejmą trzy różne warianty ewentualnych zmian. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, darmowa dostawa na Allegro na odmiennych zasadach będzie dostępna jedynie dla wybranej części subskrybentów. Warto wspomnieć, że by obecnie skorzystać z takiej opcji, należy zrobić zakupy za co najmniej 40 zł u jednego sprzedającego.

Pierwszy wariant wydaje się szczególnie korzystny. W tym przypadku darmowa dostawa jest niemalże nielimitowana. Minimalna wartość zamówienia wyniesie w nim złotówkę. Zakupione towary będą musiały posiadać oznaczenie Smart. Za to w tym wariancie nie będzie miała znaczenie liczba sprzedających, których towary znajdą się w koszyku z zamówieniem.

Drugi wariant jest dużo mniej radykalny. Minimalna wartość zamówienia nie ulega zmianie, dalej wynosi 40 zł. Za to subskrybenci pakietu Smart! mogą skorzystać z darmowej dostawy produktów zakupionych od różnych sprzedawców. Obydwa warianty wydają się obejmować wszystkie możliwe opcje dostawy, w tym darmową przesyłkę kurierską.

W trzecim wariancie darmowa dostawa dla subskrybentów Allegro Smart! będzie dostępna już od 30 zł. Są jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim, taka możliwość obejmuje jedynie dostawę do punktu odbioru i do automatu paczkowego. Utrzymana jest również zasada jednego sprzedającego.

Darmowa dostawa na Allegro od złotówki byłaby najpewniej rezultatem presji ze strony głównych konkurentów serwisu

O udziale w testach nowych rozwiązań wylosowani subskrybenci Allegro Smart zostaną powiadomieni drogą mailową. Alternatywna darmowa dostawa na Allegro była już testowana wcześniej. Poprzedni miał miejsce od 30 listopada do 31 stycznia. Jego rezultatem było obniżenie progu minimalnej wartości zakupów z 80 zł do 40 zł. Można się spodziewać, że także ten test przyniesie jakieś trwałe zmiany w funkcjonowaniu pakietu Allegro Smart. Ich kierunek może być przy tym tylko jeden.

Cashless.pl spekuluje, że testowanie ewentualnych zmian w warunkach dostępu do darmowej dostawy wynika z presji wywieranej przez największy polski portal ecommerce przez konkurencję. Tak samo odczytywano zresztą większość poprzednich posunięć Allegro w te kwestii.

Nie da się ukryć, że najważniejsi konkurenci Allegro nie śpią. Abonenci pakietu Amazon Prime od dawna cieszą się darmową dostawą niezależnie od wartości zamówienia. Także Aliexpress eksperymentuje z darmową wysyłką zakupionych towarów, już od zeszłego roku. Z kolei eBay może się pochwalić tym, że w przypadku tego serwisu darmowa dostawa jest bardziej regułą, niż wyjątkiem. Wygląda więc na to, że konkurencja pośród wiodących platform typu marketplace ostatecznie może wymusić rozwiązania najbardziej korzystne dla konsumentów.