Fiskus jednak dopuści darowizny w gotówce – ale pod pewnymi warunkami. Eksperci zalecają ostrożność

Podatki Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Fiskus jednak dopuści darowizny w gotówce – ale pod pewnymi warunkami. Eksperci zalecają ostrożność

Jeszcze do niedawna darowizna w gotówce była zdaniem fiskusa niemożliwa. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest szansa na zmianę – w jednej z nowych interpretacji dopuszczono możliwość, by darczyńca wpłacił pieniądze w gotówce bezpośrednio na konto obdarowanego. Tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że darowizna w gotówce będzie jednak możliwa. 

Darowizna w gotówce jednak będzie możliwa? Fiskus zmienia zdanie

Jak donosi prawo.pl, jedna z najnowszych interpretacji podatkowych daje nadzieję że darowizna w gotówce będzie możliwa, a fiskus powoli zmienia swoje stanowisko.

Ojciec, który chciał przekazać pieniądze synowi (darowizna dotyczyłaby zatem osób w tzw. zerowej grupie) wpłacił gotówkę w banku bezpośrednio na konto syna. Ten z kolei – zgodnie z przepisami – w ciągu sześciu miesięcy zgłosił właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego fakt przekazania darowizny. Jak można się jednak domyślać, mężczyzna miał wątpliwości, czy z racji sposobu przekazania darowizny – mimo zerowej grupy – konieczne jest zapłacenie podatku od spadków i darowizn.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak w interpretacji, że przepisy wcale nie wymagają, żeby otrzymanie środków pieniężnych nastąpiło w drodze przelewu. Jak podkreślił, istotne jest natomiast właściwe udokumentowanie tych środków na koncie nabywcy. Tym samym o ile przekazanie darowizny w gotówce „z ręki do ręki”, z pominięciem banku, nie da właściwych dowodów, o tyle już wpłata na konto – tak. Dyrektor KIS podkreślił jednak również, że istotne jest to, kto faktycznie dokonał wpłaty na konto obdarowanego. Nie może być to sam obdarowany, który np. otrzymał pieniądze i chciał wpłacić je na rachunek; dla skarbówki będzie to niewystarczający dowód. Jeśli jednak wpłaty dokona sam darczyńca – nie będzie problemu z odpowiednim udokumentowaniem.

Taka zmiana podejścia fiskusa mogłaby być sporym ułatwieniem dla dużej części osób. Wpłata gotówkowa jest dla niektórych wygodniejszym rozwiązaniem.

Mimo interpretacji fiskusa warto zachować ostrożność

Z interpretacji fiskusa wynika zatem, że darowizna w gotówce będzie możliwa – o ile przyjmie postać wpłaty na konto obdarowanego. Eksperci jednak zalecają mimo wszystko zachować ostrożność. Jak komentuje na łamach prawo.pl Izabela Rutkowska, doradca podatkowy i wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax, do tej pory skarbówka stala na stanowisku, że dokonanie darowizny (bez późniejszej konieczności zapłaty podatku) jest możliwe jedynie wtedy, gdy pieniądze przekazano przelewem. Winne są zresztą niejasne przepisy, których jednak nie zmieniono. Nie wiadomo też, czy to „jednorazowe” stanowisko fiskusa, czy początek nowego „trendu”.

Nie pomagają też sądy – które również mają różne podejście do kwestii sposobu dokonania darowizny. Niektóre już wcześniej uwzględniały możliwość dokonania wpłaty na konto obdarowanego. Inne – nie.

Z tego względu warto – w razie wątpliwości – wystąpić o interpretację do fiskusa. Należy jednak liczyć się z tym, że zapłata podatku mimo wszystko może okazać się konieczna.