Jest decyzja UOKiK w sprawie przejęcia Radia Zet. Urząd stwierdził, że nie może wydać na to zgody, bo stworzy się na rynku radiowym duopol. Duopol jednak spowodowała raczej władza, konsekwentnie zarzynająca media publiczne.
Decyzja UOKiK w sprawie Radia Zet może być zaskoczeniem, bo przecież władze tyle mówią o potrzebie, by media były jak najbardziej „polskie”. A Agora to przecież polski koncern, który przejął z zagranicznych rąk popularną „Zetkę”.
No ale żarty na bok – wiadomo, że w repolonizacji mediów nie chodzi o to, by firmy z tej branży były bardziej „agorowe”. Pytanie, czy decyzja UOKiK w sprawie Radia Zet jest bardziej merytoryczna, czy może jednak bardziej polityczna.
Decyzja UOKiK w sprawie Radia Zet. „Nie” dla Agory
Agora (czyli m.in. wydawca „Wyborczej”) na początku 2019 roku za ponad 130 mln zł kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie. Pod koniec października 2019 roku złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia pozostałych 60 proc.
Jak oficjalnie prezes Urzędu motywuje swoją decyzję? Argumentuje, że mogłoby to doprowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych – dwie czołowe grupy radiowe (Eurozet i RMF) posiadałyby łącznie niemal 70 proc. udział w rynku.
Wszystko dlatego, że Agora już posiada sporo stacji radiowych – przede wszystkim TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda czy Rock Radio.
Wiadomo, że władze za Agorą, delikatnie mówiąc, nie przepadają. Czy więc naprawdę chodzi tu o zagrożenie duopolem? Przez lata rynek radiowy był w miarę równo podzielony. Owszem, dominowały RMF i Radio Zet, była też Agora. Ale rzesze słuchaczy miały też publiczne rozgłośnie – te były mocne na ogólnopolskim rynku (jak przede wszystkim Trójka), ale i w regionach.
Tymczasem rząd PiS od kilku lat konsekwentnie zarzyna publiczne radio. I jeśli coś prowadzi do duopolu, to raczej to, a nie apetyty Agory.
Decyzja UOKiK w sprawie Radia Zet. Przed nami ważny „test”
Od roku prezesem UOKiK-u jest zaledwie 36-letni Tomasz Chróstny. Przed objęciem stanowiska nie miał wielkiego doświadczenia, natomiast szybko zaczął na siebie zwracać uwagę kontrowersyjnymi decyzjami – na przykład gigantyczną karą dla Biedronki.
Ile w tym wszystkim polityki? Przede wszystkim zobaczymy, czy decyzja w sprawie zakazu dla Agory utrzyma się w sądzie. A przed prezesem UOKiK-u poważny test. Orlen chce przejąć Polska Press, czyli właściwie całą prasę lokalną w Polsce. Czy w tym przypadku Tomasz Chróstny będzie widział zagrożenie monopolem?