Do kąta i nie pyskuj. Decyzja Urzędu Skarbowego będzie ostateczna

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (31)
Do kąta i nie pyskuj. Decyzja Urzędu Skarbowego będzie ostateczna

Ministerstwo Finansów chce by decyzja Urzędu Skarbowego była nieodwołalna i będzie można zablokować konto podatnika.

Skarbówka i urzędy celne nie są instytucjami darzonymi szczególną sympatią. Bywało, że niejedna osoba lub firma miała spore kłopoty przez decyzje pracowników tychże urzędów. Wiele decyzji zakończyło się sprawami w sadach, które czasem ciągnęły się latami i kosztowały podatników sporo pieniędzy, gdyż to z budżetu Państwa wypłacane były odszkodowania, często milionowe. Reforma służb skarbowych przewiduje, że decyzja Urzędu Skarbowego ma być nieodwołalna.

Wspomniana reforma ma między innymi sprawić, że Urząd Skarbowy i Celny zostaną połączone w jeden byt. Dzięki takiemu posunięciu, Ministerstwo Finansów chce uzyskać poprawę skuteczności walki z oszustwami skarbowymi, w tym wyłudzeniami VAT, które liczone są w grube miliony.

Rzeczpospolita, która przekazała te informacje, podaje także, że po kontrolach celno-skarbowych zostanie wydana decyzja, od której nie będzie już odwołania, ale pozostanie możliwość zaskarżenia jej do sądu. Obecnie można jeszcze skorzystać z rozpatrzenia sprawy przez urzędników izby skarbowej, co skraca czas oczekiwania na rozstrzygnięcie, gdyż w sądach sprawy niejednokrotnie rozpatrywane są miesiącami, a nawet latami.

Dodatkowym narzędziem oddanym w ręce urzędników będzie możliwość zablokowania konta podatnika, gdy tylko padnie na niego cień podejrzenia o to, że wyłudził VAT w wysokości przekraczającej kwotę 92 500 zł. To narzędzie może posłużyć do „wykończenia” wielu firm i przedsięwzięć gospodarczych.

Jeśli reforma wejdzie w życie, to sądy, które i tak są dość mocno obciążone, będą miały do rozpatrzenia jeszcze więcej spraw. Czy to wpłynie na szybkość wydawania wyroków? Czy eksperci będą rozpatrywali wszystkie sprawy równie wnikliwie i z należytą starannością? Czy przedsiębiorcy i zwykli obywatele mogą spodziewać się skuteczności? Osobiście śmiem wątpić, ale może reforma przyniesie spore zaskoczenie i okaże się, że wszyscy na tym skorzystamy.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze skarbówką, izbami celnymi, decyzjami urzędników albo ich brakiem, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com