ecommerce

Od 8 lutego dekodery DVB-T2 na Allegro będą musiały spełniać określone wymagania techniczne

Rafał Chabasiński
05.02.2022
Od 8 lutego dekodery DVB-T2 na Allegro będą musiały spełniać określone wymagania techniczne

Już niedługo dekodery DVB-T2 na Allegro będą musiały spełniać wymagania określone w stosownym rozporządzeniu ministra cyfryzacji. Od 8 lutego wchodzą w życie kolejne zmiany w regulaminie serwisu. Chodzi o ochronę konsumentów przed zakupem urządzeń, które nie pozwolą odbierać naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2/HVEC.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej to znakomita okazja dla nieuczciwych sprzedawców chcących wcisnąć Polakom szmelc

Już pod koniec marca rozpocznie się proces przechodzenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2/HVEC. Nowsze telewizory są konstrukcyjnie przystosowane do jego odbioru. Starsze urządzenia potrzebują już specjalnych dekoderów. Z publikowanych na rządowym portalu gov.pl danych wynika, że aż 2 miliony gospodarstw domowych w Polsce będzie potrzebowało tego typu urządzenia.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega Polaków, by zwracali szczególną uwagę na parametry oferowanych im dekoderów. W końcu operacja dostosowania sprzętu do nowego standardu nadawania to znakomita okazja dla nieuczciwych sprzedawców. Nie tylko rządzący starają się przeciwdziałać tego typu praktykom. Także branża ecommerce stara się chronić swoich klientów.

Od 8 lutego dekodery DVB-T2 na Allegro będą musiały spełniać wymagania techniczne określone w rozporządzeniu ministra cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Już od jakiegoś czasu portal przygotowuje sprzedających do szykowanych zmian w swoim regulaminie. Z komunikatów Allegro możemy się dowiedzieć, jak będzie to wyglądać w praktyce.

Jeśli sprzedajesz dekodery DVB-T2, zadbaj o to, żeby spełniały wymagania techniczne, określone w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 515).

W opisie oferty poinformuj klientów, że:

  • dekoder (tuner) działa w standardzie wideo H.265/HEVC, standardzie audio MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3/Dolby Digital Plus
  • w przypadku odbiornika posiadającego możliwość podłączenia do internetu dekoder obsługuje telewizję hybrydową w standardzie HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Dekodery DVB-T2 na Allegro to niejedyna zmiana regulaminu przygotowywana przez serwis na 8 luty

Przygotowywana zmiana regulaminu Allegro dotycząca dekoderów DVB-T2 wynika wprost ze zmiany przepisów prawa. Serwis jednak jasno wskazuje, że chodzi także o przeciwdziałanie nadużyciom. Wprowadzenie określonych wymagań technicznych na poziomie rozporządzenia służy właśnie eliminowaniu z rynku bezużytecznego szmelcu. Resort cyfryzacji przestrzega:

Problem może pojawić się jeżeli będziemy chcieli kupić sprzęt na internetowych platformach zakupowych – nowy lub pochodzący z drugiej ręki. Można tam znaleźć oferty telewizorów i dekoderów, które odbierają wprawdzie sygnał DVB-T2, ale nie obsługują nowego typu kodowania obrazu – HEVC (lub H.265/MPEG-H). Taki odbiornik lub tuner w przyszłym roku może okazać się bezużyteczny i nie należy go kupować w obliczu zmiany standardu.

Z punktu widzenia rządzących to szczególnie ważna kwestia. W końcu zamierzają wprowadzić bony na zakup dekodera DVB-T2/HVEC wynoszące 100 zł. Wystarczy to w zupełności na zakup przyzwoitego urządzenia tego typu. Nabór wniosków ma odbywać się za pomocą platformy gov.pl, lub na Poczcie Polskiej. Władze zapewniają, że uzyskane w ten sposób dane nie będą służyły ustaleniu temu, kto posiada telewizor niezgłoszony na potrzeby odprowadzania abonamentu RTV.

Tymczasem dekodery DVB-T2 na Allegro to niejedyna zmiana wdrażana przez serwis od 8 lutego. W ramach dostosowania regulaminu do pakietu ecommerce, wystawiać oferty na Allegro Lokalnie będą mogły jedynie mieszkańcy Unii Europejskiej. Decydujące w tym przypadku będą ustawienia konta użytkownika w serwisie.

Allegro zarezerwuje sobie także prawo do zakończenia powielonych ofert tego samego produktu z parametrem „stan nowy”. Użytkownik będzie mógł wystawić najwyżej dwie takie oferty, niezależnie od tego z ilu kont korzysta. Wszystko po to, by kupujący mogli łatwiej znaleźć interesujący ich towar, bez konieczności szukania w morzu klonów tej samej oferty. Wreszcie: Allegro doprecyzuje zapis regulaminu odnośnie naliczania prowizji od sprzedaży.

Warto przy tym wspomnieć, że serwis niekiedy wstrzymuje wprowadzenie określonych zmian w swoim regulaminie. W przypadku dekoderów DVB-T2 to jednak dość mało prawdopodobne.