Jak donosi UOKiK, Deutsche Bank Polska zapłaci karę 7 mln zł za stosowanie klauzul niedozwolonych we wzorcach umów kredytowych, denominowanych we franku szwajcarskim lub euro. Powodem jest brak precyzyjnie określonej wysokości kursów walut i możliwość ich zmiany.
Deutsche Bank Polska zapłaci karę
UOKiK wydał decyzję, że Deutsche Bank Polska zapłaci karę 6 982 145 zł za stosowanie wobec swoich klientów aż 3 klauzul niedozwolonych. Umowy kredytowe z klauzulami abuzywnymi dotyczyły umów kredytowych, denominowanych we franku szwajcarskim oraz euro. Prezes UOKiK nakazał również bankowi rozesłanie do kredytobiorców z informacją o decyzji.
Niejednoznaczne zasady ustalania kursów walut
Pierwsza klauzula dotyczy braku precyzyjnych zasad pozwalających ustalić kursy walut obcych. Zgodnie z umową, Deutsche Bank Polska określał je w oparciu o średni kurs walutowy z rynku forex, najpóźniej do godziny 9:30. Nie było jednak jasne skąd Bank czerpał dane oraz kursy z której dokładnie godziny będzie brał pod uwagę. Jak przyznaje prezes UOKiK, Marek Niechciał:
„Takie klauzule są ważne dla osób, które mają kredyty hipoteczne w walutach obcych. Jeżeli byłyby jasne, precyzyjne, konkretne, to klient banku wiedziałby w odpowiednim momencie, ratę w jakiej wysokości zapłaci. W tym przypadku nie mógł sam zweryfikować, jak Deutsche Bank Polska oszacował wysokość kursu waluty obcej.”
Zmiany kursów walut
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone także dwie klauzule, dotyczące zmiany kursów walut. Jedna z klauzul umożliwiała bankowi zmianę spreadu walutowego (różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży) raz w miesiącu, przy wystąpieniu określonych czynników. Nie definiowała, natomiast, do jakiej wysokości bank może spread podnieść oraz w którym momencie. W konsekwencji bank podnosił spread według uznania i wtedy kiedy chciał. Weryfikacja parametrów, na których opiera się bank przy zmianie spreadu, była dla kredytobiorców w zasadzie niewykonalna.
Banki pod lupą
Jak się okazuje, po skargach konsumentów, prezes UOKiK weryfikuje metodę ustalania kursów walut również z 8 innych bankach. Pod lupą znalazły się: Getin Noble Bank, Raiffeisen Bank International AG (dawniej Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH oraz Pekao S.A.
Na chwilę obecną decyzja o tym, czy Deutsche Bank Polska zapłaci karę jest jeszcze nieprawomocna. Instytucja może bowiem odwołać się do sądu.
Co to oznacza dla klientów Deutsche Bank Polska
Na ten moment, decyzja UOKiK nie wpływa w żaden sposób na produkty kredytobiorców. W chwili, w której decyzja UOKiK stanie się prawomocna, klienci Deutsche Banku będą mogli dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Przypomnijmy, że nie byłby to precedens. W połowie ubiegłego roku ING Bank Śląski przegrał sprawę o kredyt indeksowany do franka. We wrześniu, natomiast, sąd drugiej instancji unieważnił kredyt we frankach klientce Getin Noble Banku.