Dlaczego biura podróży upadają? Powodów jest kilka, ale charakter działalności to główna przyczyna

Biznes Zakupy Dołącz do dyskusji (39)
Dlaczego biura podróży upadają? Powodów jest kilka, ale charakter działalności to główna przyczyna

Co jakiś czas upada biuro podróży, a równie cyklicznie zdarzają się bankructwa dużych przedsiębiorstw, do których zaufanie klientów jest ponadprzeciętne. Dlaczego biura podróży upadają, skoro jest to tak duży biznes, a klientów nie brakuje?

Dlaczego biura podróży upadają?

Fakt, że biura podróży — które pozornie kojarzą się wyjątkowo dochodowym biznesem — z dnia na dzień upadają, wynika z co najmniej kilku czynników. Jednym, nadrzędnym, który spaja wszystkie poniższe, jest charakter tego typu działalności.

Umowy zawierane odpowiednio wcześniej

Biura podróży, a raczej touroperatorzy, czyli faktyczni organizatorzy zagranicznych wyjazdów, zmuszeni są do zawierania większości umów odpowiednio szybciej. Samoloty czarterowane są długo przed sezonem, a zapotrzebowanie na loty w danym kierunku jest jedynie szacowane.

Podobnie, miejsca w hotelach, czy niektóre atrakcje, są kupowane dużo szybciej. Można w ogromnym skrócie stwierdzić, że biuro podróży wykłada „z własnej kieszeni” za wycieczkę — czy klient się znajdzie, czy nie, miejsca muszą być opłacone z wyprzedzeniem.

W momencie, kiedy okazuje się, że touroperator źle oszacował zapotrzebowanie, a na wyjazd chętnych nie ma, to pojawiają się oferty last minute, gdzie organizatorowi nie chodzi o jak największy zarobek, a jak najmniejszą stratę. Klienci są jednak przyzwyczajeni do wysypu ofert last minute tak bardzo, że niektórzy kupują tylko w taki sposób, nie myśląc nawet, że nierzadko są to wycieczki oferowane poniżej kosztów.

Kursy walut i zdarzenia losowe

Touroperatorzy z wyprzedzeniem rezerwują hotele i samoloty, płacąc zaliczki, bądź pełne kwoty. W wypadku odpowiedniego oszacowania zapotrzebowania i sprzedaży wycieczek nie powinno dziać się nic złego, a jednak czasami biura podróży wpadają w tarapaty.

Jednym z powodów upadku biur podróży jest niestabilny kurs walut. Zdarzało się w przeszłości, że organizator wyjazdu ponosił koszty, ustalił cenę wyjazdu, a w praktyce okazało się, że wartość konkretnej waluty tak bardzo się zmieniła, że oferowanie konkretnej usługi za konkretną cenę jest co najmniej nieopłacalne.

Z wcześniej wspomnianymi faktami łączą się także zdarzenia losowe. Nawet jeżeli operator zorganizuje przeloty i hotele w konkretnych terminach, to nigdy nie wiadomo, czy nie wystąpi żadne zdarzenie losowe, które skutecznie odwiedzie ludzi od chęci podróży w dany region. Dobrym przykładem jest rewolucja w Egipcie, która miała miejsce w 2011 roku. Niemalże z dnia na dzień Egipt przestał być atrakcyjny turystycznie, a klienci wybierali opcje alternatywne.

Co zrobić po upadku biura podróży?

Oczywiście są to jedynie ogólne przyczyny, które znacznie zaburzają stan majątkowy przedsiębiorstwa. Niestety, przy nieodpowiednim zarządzie w firmie, a także nieodpowiednim monitorowaniu stosunku przychodów do rozchodów i zobowiązań, łatwo wpaść w spiralę, która prowadzi do bankructwa.

Od jakiegoś czasu funkcjonują przepisy, pozwalające na zabezpieczenie portfeli i wakacji klientów. Może nie jest to tak komfortowa sytuacja, jak w USA, w której to biura podróży działają dużo pewniej, chociaż wyjazdy są droższe, bo ryzyko i koszty są w części przerzucone na klientów, ale w końcu istnieje pewne zabezpieczenie przed bankructwem biura podróży.

Więcej o tym, co zrobić po upadku biura podróży, przeczytać można tutaj.