Pieniądze na pompę ciepła można dostać w ramach jednego z trzech programów. Jakie warunki trzeba spełniać?

Finanse Środowisko Dołącz do dyskusji
Pieniądze na pompę ciepła można dostać w ramach jednego z trzech programów. Jakie warunki trzeba spełniać?

Nic dziwnego, że w dobie rosnących cen węgla i ekogroszku coraz więcej właścicieli interesuje się pompami ciepła. Ile wynosi dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 r. i co trzeba zrobić, by je otrzymać?

Ile wynosi dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 r.?

O dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 r. można starać się w ramach dwóch programów – „Moje ciepło” i „Czyste Powietrze”

W ramach programu „Moje ciepło” o dofinansowanie do zakupu pompy mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych powstałych po 1 stycznia 2021 r. Dodatkowo dom musi mieć podwyższony standard energetyczny – co oznacza, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kwadratowy powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. W kolejnych latach funkcjonowania programu maksymalna wartość wskaźnika będzie wynosić 55 kWh. Należy jednocześnie pamiętać, że w budynku nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe.

Na jakie dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 r. można liczyć w ramach programu „Moje ciepło”? Dotacje mogą wynieść od 7 do 21 tys. zł, a środki można pzreznaczyć na zakup i montaż pompy. Nabór wniosków rozpoczął się już 29 kwietnia – i potrwa do aż 31 grudnia 2026 r. Z wnioskiem jednak nie warto zbyt długo czekać, ponieważ nabór może skończyć się też wcześniej – po wyczerpaniu dostępnej puli środków.

Właściciele starszych budynków też mają szansę otrzymać dofinansowanie

O ile w ramach programu „Moje ciepło” o środki mogą ubiegać się wyłącznie właściciele nowych budynków, o tyle „Czyste Powietrze” umożliwia pozyskanie środków również właścicielom starszych budynków, którzy chcą wymienić stare urządzenie grzewcze właśnie na pompę ciepła. W tym przypadku istotna będzie wysokość dochodów. Jeśli dochód roczny potencjalnego beneficjenta nie przekracza 100 tys. zł, dotacja może wynieść maksymalnie 13 500 zł. Z kolei jeśli dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1400 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym (na miesiąc) lub 1960 zł netto (w jednoosobowym), to inwestor może liczyć na maksymalnie 18 000 zł.

Jest też program PGNiG

Nie można też zapominać, że 1 kwietnia 2022 r. ruszył z kolei program PGNiG – również umożliwiający pozyskanie dofinansowania. Dotacja w tym przypadku wynosi jednak maksymalnie tylko 4000 zł i jest przyznawane na pompę ciepła typu powietrze/woda, o minimalnej klasie efektywności energetycznej A+. Należy przy tym pamiętać, że środki można uzyskać wyłącznie w przypadku zakupu urządzenia u jednego z partnerów PGNiG (Solgen, HelioExpert, OZE-Biomar). W dodatku ostateczna wysokość dofinansowania zależy od wieku budynku – im starszy, tym wyższa dopłata.