ZUS ma ważne informacje dla osób, które pobierają rentę socjalną, a jednocześnie pracują. W związku z tym, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce regularnie rośnie, rosną też tak zwane granice bezpiecznego dorabiania. Dziś dorabianie do renty socjalnej nie skutkuje jej uszczupleniem do momentu osiągnięcia zarobków w okolicach 4500 złotych brutto.
Dorabianie do renty socjalnej
Zasady dotyczące dorabiania do renty socjalnej zmieniły się na początku 2022 roku. Od tego momentu ZUS stosuje w jej przypadku identyczne reguły co w przypadku renty z tytuły niezdolności do pracy. O jakie reguły chodzi? Przede wszystkim o to, że przy przekroczeniach limitów zarobków są one proporcjonalnie zmniejszane, a nie całkowicie zawieszane. A w związku z tym, że obecny rok, poza inflacją, przyniósł też znaczny wzrost wynagrodzeń w Polsce, to górne granice również cały czas rosną.
Renta socjalna w Polsce wynosi obecnie 1338,44 złote brutto. Od 1 stycznia 2023 roku będzie ona wyższa: 1588,44 złote brutto. To oczywiście wciąż mizerne pieniądze w sytuacji, gdy są one dla kogoś jedynym źródłem utrzymania. Dlatego wiele osób decyduje się na podjęcie, mimo swojej trudnej sytuacji, pracy zarobkowej. Obowiązują jednak limity dorabiania, po przekroczeniu których renta zostaje zmniejszona albo całkowicie odebrana. Według nowych zasad renta zaczyna być pomniejszana od momentu osiągnięcia zarobków wynoszących co najmniej 70% przeciętnego wynagrodzenia. A traci się ją całkowicie w momencie zarabiania powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia.
Jak to wygląda w liczbach? Tak zwana górna granica bezpiecznego dorabiania (pozwalająca na otrzymywanie renty w pełnym wymiarze) od grudnia 2022 r. do lutego 2023 r. będzie wynosić 4536,5 złotych brutto. To wzrost rok do roku o blisko pół tysiąca złotych. I możemy spodziewać się, że w I kwartale 2023 roku ta kwota znów wzrośnie. Jeśli chodzi o limit, od osiągniecia którego ZUS całkowicie wstrzymuje wypłatę renty, to wynosi on blisko 8425 złote brutto. Jak więc widać, rentę traci się w momencie osiągnięcia już całkiem przyzwoitych zarobków.
Niektórzy mogą dorabiać bez ograniczeń
ZUS przypomina, że owe limity dorabiania nie obejmują wszystkich rencistów. Bez ograniczeń pracować mogą zarówno inwalidzi wojskowi, jak i ich rodziny otrzymujące po nich renty rodzinne. Limity nie obowiązują również emerytów, ale tylko tych, którzy świadczenia pobierają w ramach powszechnego wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet). Te regulacje wprowadzono po to, by ludzie przechodzący wcześniej na emeryturę, i zarabiający wciąż solidne pieniądze, nie pobierały z ZUS nadmiernych świadczeń.
Warto śledzić kwoty górnych granic bezpiecznego dorabiania, bo zmieniają się one dynamicznie. Ich aktualizacja następuje co trzy miesiące.