Podano daty naboru wniosków na bezzwrotne dotacje w dwóch kolejnych województwach. Na Dolnym Śląsku niektóre firmy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie

Finanse Firma dołącz do dyskusji (73) 07.08.2020
Podano daty naboru wniosków na bezzwrotne dotacje w dwóch kolejnych województwach. Na Dolnym Śląsku niektóre firmy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie

Edyta Wara-Wąsowska

W dwóch województwach ruszy nabór wniosków o dotację na kapitał obrotowy. W dwóch innych – dodatkowy nabór dla firm w związku z epidemią koronawirusa. 

Dotacje unijne na kapitał obrotowy: rusza nabór w podkarpackim i zachodniopomorskim

Przedsiębiorcy z Podkarpacia i Pomorza Zachodniego doczekali się wreszcie ogłoszenia dat naboru wniosków na dotacje unijne na kapitał obrotowy.

Jako pierwsi wnioski o dotację na kapitał obrotowy złożą mikro- i średni przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego. Nabór w tym województwie rozpocznie się 12 sierpnia (od godz. 0:00) i potrwa do 30 września. Nie ma jednak wątpliwości, środki na wsparcie wyczerpią się znacznie wcześniej. Niestety – przedsiębiorcy, którzy będą chcieli ubiegać się o dotacje unijne na kapitał obrotowy w tym województwie, będą musieli wykazać spadek obrotów co najmniej o 50 proc., począwszy od marca 2020 r. Spadek należy liczyć albo w porównaniu do poprzedzającego miesiąca, albo w porównaniu do analogicznego z 2019 r. RARR, która ogłosiła nabór, przypomina też, że środki z dotacji nie mogą być przeznaczone na wydatki inwestycyjne czy pokrycie wynagrodzenia pracowników. Szczegółowe warunki i informację o naborze można znaleźć na tej stronie.

Z kolei w województwie zachodniopomorskim rusza „Zachodniopomorski Pakiet Grantowy”. Nabór wniosków wystartuje tu 17 sierpnia 2020 r. Tak jak ustalono wcześniej, przedsiębiorcy będą musieli wykazać co najmniej 50-procentowy spadek przychodów w okresie trzech kolejnych miesięcy po 29 lutego 2020 r. w porównaniu do analogicznych trzech miesięcy z 2019 r. Początkowo urząd chciał, by firmy wykazały co najmniej 70-procentowy spadek przychodów. Regulamin naboru i inne ważne informacje przedsiębiorcy znajdą na tej stronie.

Na Dolnym Śląsku wsparcie dla niektórych firm z sektora MŚP

Przedsiębiorców z Dolnego Śląska powinien zainteresować konkurs mający na celu wsparcie dla MŚP dotkniętych skutkami epidemii. Jeden nabór wniosków już się odbył, jednak od 10 sierpnia (godz. 8:00) do 13 sierpnia (godz. 15:00) będzie można składać kolejne. Z tej formy wsparcia nie skorzystają jednak wszyscy przedsiębiorcy, a tylko ci, którzy prowadzili na dzień 1 grudnia 2019 r. przeważającą działalność w zakresie m.in. zakwaterowania, działalności turystycznej, działalności twórczej związanej z kulturą i rozrywką czy sportowej, rozrywkowej i rekreacyjnej. Pozostałe kryteria naboru oraz inne ważne informacje przedsiębiorcy znajdą na tej stronie (znajduje się na niej odnośnik kierujący do pełnego regulaminu naboru).

Dotacje unijne na kapitał obrotowy dla mikro- i małych firm już praktycznie wystartowały tam, gdzie miały wystartować

Powoli kończy się okres czekania na kolejne bezzwrotne dotacje dla firm. Województwa, w których program miał wystartować, właściwie ogłosiły już daty naboru. Mimo to warto śledzić strony urzędów i różnych regionalnych instytucji – niewykluczone, że samorządy zdecydują o kolejnych formach pomocy dla firm.