Codzienne ecommerce Zakupy

Jeśli chcesz coś nadać InPostem i DPD bez Allegro Smart – zrób to w październiku. Idą podwyżki cen

Rafał Chabasiński
12.10.2022
Jeśli chcesz coś nadać InPostem i DPD bez Allegro Smart – zrób to w październiku. Idą podwyżki cen

Inflacja od dłuższego czasu zmusza operatorów logistycznych, takich jak InPost i DPD, do podnoszenia cen swoich usług. Przekłada się to bezpośrednio na koszty dostawy ponoszone w serwisach ecommerce. Właśnie dlatego od 1 listopada będzie drożej na Allegro. Wzrosną przede wszystkim koszty dostaw do automatów paczkowych. 

Regularne podwyżki cen nie ominęły także Allegro

Wzrost kosztów dostawy w serwisach ecommerce to coś, do czego ostatnie miesiące właściwie nas już przyzwyczaiły. Niestety, już wiemy, że nadchodzący miesiąc nie będzie pod tym względem wyjątkiem. Od 1 listopada będzie drożej na Allegro. Rosnące ceny dotyczą przede wszystkim użytkowników niekorzystających z pakietu Smart, którzy wybierają opcję dostawy do automatów paczkowych. Podwyżki obejmą zarówno zamówienia do Paczkomatów InPost, Allegro One Box oraz do punktów DPD, jak i usługę Allegro One Punkt.

Dostawa do Paczkomatów InPost zdrożeje o złotówkę, z 8,99 zł do 9,99 zł. Dokładnie taki sam wzrost kosztów dotyczy usługi odbioru w punkcie DPD Pickup. W przypadku Allegro One Punkt wzrost kosztu dostawy jest o połowę mniejszy. Obecnie taka opcja kosztuje 8,49 zł. Od 1 listopada cena wzrośnie do 8,99 zł.

Podwyżki cen nie ominęły także własnych automatów paczkowych Allegro. Dostawa do Allegro One Box następnego dnia będzie kosztowała 8,99 zł. Obecnie koszt takiej usługi wynosi 7,99 zł. Dostawa tego samego dnia do Allegro One Box od 1 listopada będzie kosztowała 11,99 zł. Dzisiaj ta usługa kosztuje 10,99 zł.

Od 1 listopada zdrożeją nie tylko koszty dostawy do automatów paczkowych, ale także ceny usług dodatkowych oferowanych przez Allegro

Nowy cennik oznacza, że będzie drożej na Allegro także dla subskrybentów pakietu Smart. Koszty dostawy w ich przypadku, jak zapewnia serwis, nie ulegną zmianie. Jest jednak wiele usług dodatkowych, których cena wzrośnie także dla osób korzystających z tej subskrypcji.

Weryfikacja wagi i wymiarów przesyłki będzie niedługo kosztowało 13,69 zł. Dzisiaj taka usługa jest dużo tańsza, bo kosztuje zaledwie 12,30 zł. Zauważalnie droższe będą także przesyłki ponadgabarytowe. Podstawowa opcja z 18,45 zł zdrożeje do poziomu 20,53 zł. Dostawa naprawdę dużych przesyłek za pośrednictwem Allegro będzie kosztowała 273,72 zł. Dzisiaj cena takiej usługi wynosi 246 zł. Wzrosną także koszty ubezpieczenia przesyłki. Opcja do 10 tys. zł będzie kosztowało 1,67 zł. Ubezpieczenie w wysokości do 20 tys. zł zdrożeje do poziomu 1,89 zł.

Niedostępna pakiecie Smart usługa pobrania obecnie kosztuje 3,50 zł. Wraz z końcem października podrożeje do 3,90 zł. Będzie drożej na Allegro także w kwestii kar za wadliwe opakowanie lub niedozwoloną zawartość. Pierwsze takie zdarzenie będzie kosztowało 135,50 zł, drugie aż 1367,26 zł.

Będzie drożej na Allegro dlatego, że kondycja gospodarcza Polski jest kiepska a inflacja daje się we znaki także branży ecommerce

Trzeba przyznać, że wzrost cennika na Allegro to kolejny sygnał potwierdzający występowanie dość niepokojącego trendu. Wpływ inflacji na ecommerce robi się coraz bardziej widoczny. Najważniejsi gracze w branży szukają oszczędności, gdzie tylko mogą. Nie tak dawno wspominaliśmy o wprowadzeniu nowej opłaty na Allegro, która wynosi złotówkę od każdej zakończonej sprzedażą transakcji. Serwis ma pobierać ją od 2 listopada od tych sprzedających, którzy nie mają wykupionego abonamentu w serwisie.

Nie da się również ukryć, że to wzrost cen paliw i energii, oraz kosztów pracy, wpływa na niemal comiesięczne podwyżki kosztów dostawy ze strony operatorów logistycznych. Doszło również do rezygnacji z pierwszych programów partnerskich, które nie zdały rezultatu. Tutaj przykładem może być niedawny koniec współpracy InPost i Żabki.

Wydaje się, że branża robi co może, by przetrwać w dobrej kondycji zbliżającą się wielkimi krokami recesję w Polsce. Dla kupujących to oczywiście zła wiadomość: będzie drożej, nie tylko na Allegro. Z drugiej jednak strony, zakupy online wciąż pozostają tańsze i wygodniejsze od dużej części tradycyjnego handlu. Winy za wzrost cen należy upatrywać w ogólnej kondycji gospodarczej państwa.