Zniesienie kolejnych obostrzeń już w przyszłym tygodniu? Otworzone mogą zostać sklepy budowlane, hotele i instytucje kultury

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (23)
Zniesienie kolejnych obostrzeń już w przyszłym tygodniu? Otworzone mogą zostać sklepy budowlane, hotele i instytucje kultury

Minister Jadwiga Emilewicz twierdzi, że przy sprzyjających warunkach już w przyszłym tygodniu może zostać ogłoszony drugi etap odmrażania gospodarki. Ruszyć mają wtedy m.in. instytucje kultury i hotele, a w weekendy – sklepy budowlane. 

Sklepy budowlane otwarte w weekendy, czynne hotele i instytucje kultury. Odmrażanie gospodarki przyspieszy?

Odkąd rządzący ogłosili zniesienie części obostrzeń, wiele osób zastanawia się, kiedy zostanie ogłoszony kolejny etap odmrażania gospodarki. Na razie Polacy zyskali możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych – w tym po zakazanych wcześniej lasach i parkach. Nadal jednak muszą utrzymywać odpowiedni dostęp, a w większości miejsc istnieje obowiązek zakrywania twarzy (maseczki nie trzeba jednak nosić np. w lesie).

Jak łatwo się jednak domyślić, pierwszy etap znoszenia obostrzeń w niczym nie pomaga przedsiębiorcom, którzy musieli zamknąć lub ograniczyć działalność ze względu na rządowe zakazy. Na razie nadal nie wiedzą, kiedy będą mogli wrócić do normalnej działalności. Wszystko dlatego, że w ogłoszonym przez premiera Morawieckiego planie brak jakichkolwiek dat (poza dzisiejszą).

Być może rządzący dostrzegli protesty ze strony przedsiębiorców, bo dzisiaj minister Emilewicz utrzymywała, że następny etap odmrażania gospodarki może zostać ogłoszony już w przyszłym tygodniu. Wszystko zależy jednak od tego, czy podniesie się krzywa zakażeń – a należy przecież pamiętać, że w Polsce to właśnie wczoraj odnotowano najwyższy do tej pory dobowy przyrost osób zakażonych koronawirusem (ponad 500 osób). Z kolei część specjalistów opracowujących modele matematyczne przekonuje, że szczyt zachorowań wciąż przed nami. Być może jednak rządzący obawiają się kryzysu gospodarczego na tyle mocno, że poszczególne etapy odmrażania gospodarki będą wprowadzane szybciej niż pierwotnie utrzymywano – nawet mimo wzrastającej liczby zakażeń.

Drugi etap odmrażania gospodarki. Co zakłada?

Otwarte sklepy budowlane (w weekendy), czynne hotele i pensjonaty, a także otwarte instytucje kultury (ale na początek tylko niektóre, takie jak muzea, galerie sztuki itd.). Wszystko oczywiście z zachowaniem odpowiedniego odstępu i przy rygorystycznym przestrzeganiu norm sanitarnych. Należy jednak uświadomić sobie, że drugi etap odmrażania gospodarki wcale nie będzie przełomowy – to dopiero w trzecim etapie odwiedzimy lokal gastronomiczny czy pójdziemy do fryzjera, a możliwość ponownego otworzenia działalności zyska wiele punktów usługowych. Można realnie zakładać, że nastąpi to mniej więcej w połowie maja – i to zakładając, że w miarę bezboleśnie przejdziemy przez szczyt zachorowań, a krzywa zakażeń będzie się wypłaszczać.