W tym roku 15 sierpnia przypada w niedzielę. Kodeks Pracy mówi jasno, czy należy się za to dodatkowy dzień wolny

Praca Prawo Dołącz do dyskusji (837)
W tym roku 15 sierpnia przypada w niedzielę. Kodeks Pracy mówi jasno, czy należy się za to dodatkowy dzień wolny

Rok do roku, wielu z pracujących sprawdza, w jaki dzień tygodnia przypada 15 sierpnia. Ustawowo jest to bowiem dzień wolny od pracy, a jako że przypada w okresie wakacyjnym, to stanowi też dobrą okazję na dłuższy wolny weekend. Niestety problem pojawia się, gdy święto przypada w sobotę, jak rok temu lub w niedzielę, jak to ma miejsce w tym roku. Czy przysługuje dzień wolny za święto w niedzielę?

Dzień wolny za 15 sierpnia? Niestety, w tym roku Kodeks Pracy na to nie pozwala

Kwestia oddawania dnia wolnego za święto przypadające w weekend zawsze budzi sporo emocji. Pada więc wiele pytań, czy przysługuje dzień wolny za 15 sierpnia, skoro jest to ustawowe święto, ale przypadające w niedzielę.

To kiedy pracownicy mają prawo do dnia wolnego, reguluje Kodeks Pracy. Art. 130 par. 2 mówi, że:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

Oznacza to, że za święto w niedzielę, przypadające, tak jak w tym roku 15 sierpnia, nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Kodeks Pracy jest tutaj wyjątkowo jasny.

Sierpień w tym roku będzie bardziej pracujący niż poprzedni

Dla pracowników jest to negatywna wiadomość, ponieważ zazwyczaj, gdy w miejscach pracy oddawany był dzień wolny za święto w sobotę, to przypadał on na piątek lub poniedziałek, co pozwalało na dłuższy odpoczynek. W tym roku tylko osoby, które wezmą sobie dodatkowy urlop, będą mogły na to liczyć.

Oznacza to, że w sierpniu do przepracowania jest aż 176 godzin, o 16 więcej niż w roku poprzednim. Nie oznacza to jednak, że rok 2021 jest jakiś wyjątkowo pechowy pod względem liczby godzin do przepracowania. Łącznie jest ich bowiem 2016 (co przekłada się na 252 dni pracujących), czyli o 8 godzin mniej niż w roku 2020.

W grudniu będziemy mieli święto w sobotę i w niedzielę. Będzie więc trzeba oddać dzień wolny za 25 grudnia

Brak przymusu oddawania dnia wolnego za święto w niedzielę ucieszy na pewno osoby odpowiedzialne za organizację pracy w firmie. Nie oznacza to jednak, że mają oni już spokój pod tym względem w tym roku.

W grudniu będziemy mieli bowiem do czynienia zarówno ze świętem przypadającym w sobotę, jak i w niedzielę. Wszystko dlatego, że właśnie na weekend przypada w tym roku Boże Narodzenie. Oznaczać to będzie, że za 25 grudnia pracownikom przysługiwać będzie dodatkowy dzień wolny, a za 26 grudnia, który przypada w niedzielę już nie. Przy organizacji będzie to o tyle łatwiejsze, że większość firm zdecyduje się zapewne, by oddać ten dzień 24 grudnia, w Wigilię, gdzie często i tak wiele zakładów już nie pracowało albo robiło to w okrojonych godzinach.